رادیوکولوپاتی

محتوا

رادیوکولوپاتی

 آیا می دانید سیاتیک یکی از انواع رادیوکولوپاتی می باشد؟

در این مقاله به بیماری رادیوکولوپاتی و علائم بروز آن می پردازیم.

ستون فقرات

ستون فقرات از مهره تشکیل شده است. میان این مهره ها حفره ای قرار دارد، که با قرار گرفتن مهره ها روی یکدیگر، حالت کانال مانندی از حفره ها تشکیل می شود که وظیفه ی آن محافظت از نخاع می باشد. نخاع و ریشه های عصبی بخش های دیگر تشکیل دهنده ی ستون فقرات می باشند. نخاع شاه راهی می باشد، که اعصاب و پیام های عصبی را تا اندام ها هدایت می نماید. ریشه های عصبی موجود در ستون فقرات، اعصاب محیطی را می سازند، که در دست، تنه و پاها امتداد می یابند. علت درد در دست ها و پاها در افراد مبتلا به رادیوکولوپاتی، به دلیل اعمال فشار، به اعصاب محیطی می باشد.

دیسک بخش دیگر تشکیل دهنده ی ستون فقرات می باشد. دیسک حالتی لاستیکی دارد و در بین مهره ها جای می گیرد، تا سبب تسهیل حرکت مهره ها روی یکدیگر شود. ویژگی ضربه گیر بودن دیسک نقش دیگری است که در ستون فقرات ایفا می کند. دیسک ها در داخل حالت ژله ای و منعطف، بیشتری نسبت به نواحی خارجی تر خود دارند.

 رادیوکولوپاتی ، بطور عمده تحت تاثیر، 4 دسته از مشکلات ستون فقرات ، که می توانند ریشه های خارج شده از عصب را تحت فشار قرار دهند، ایجاد می شود. در این حالت علائمی مانند: مور مور و یا گز گز تیر کشنده ، در دست و یا پای بیمار، ظاهر می شود.

 عوارض ناشی از رادیوکولوپاتی برای بسیاری از بیماران ایجاد درد و ناراحتی میکند.  دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان رادیوکولوپاتی ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید .

عامل اول

 دیسک (جسم لاستیکی موجود بین مهره های ستون فقرات) چروکیده شود و یا از بین برود. این امر سبب نزدیک شدن ستون مهره ها به هم می شود و با این نزدیک شدن، عصبی که از بین مهره ها میگذرد تحت فشار قرار می گیرد.

عامل دوم

پاره شدن و بیرون زدگی دیسک بین مهره ها در ستون فقرات. با بیرون زدگی دیسک ، عصبی که از بین مهره ها می گذرد تحت فشار قرار می گیرد. بنابراین یکی از دلایل عمده ی ایجاد رادیوکولوپاتی  در ستون فقرات کمری ( سیاتیک ) ، بیرون زدگی دیسک می باشد.

عامل سوم

ساییدگی موجود بین ستون مهره ها، یا آرتروز ستون فقرات ناحیه ی کمر. این آرتروز سبب ایجاد برجستگی های استخوانی می شود، که در این حال استخوان های اضافه روی عصب ها فشار وارد می کند. برخی افرادی که مبتلا به تنگی کانال نخاعی می باشند، ساییدگی بیشتری را متحمل می شوند و این عامل فشار زیادی را روی ریشه ی عصب ها اعمال می کند و فرد بیشتر در معرض ابتلا به سیاتیک قرار می گیرد.

عامل چهارم

بیماری های التهابی ، عفونت و یا تومور سبب ایجاد فشار بر ریشه ی اعصاب موجود در ستون فقرات می شود. این عامل کمترین تاثیر بر ابتلا به سیاتیک را دارد.

فرد با داشتن یکی از این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کند و شرح حال خود را با پزشک خود در میان گذارد. پزشک فرد را معاینه ی فیزیکی می کند و تست های اختصاصی سیاتیک را، بررسی می کند. در صورت نیاز پزشک، رادیولوژی معمولی و یا ام آر آی یا نوار عصب تجویز می کند.

رادیوکولوپاتی
رادیوکولوپاتی

روش های تشخیصی بیماری رادیوکولوپاتی

ام آر آی:  در ام آر آی وضعیت ستون فقرات دیده می شود و پزشک میتواند بر اساس آن، 4 علت شایع ایجاد سیاتیک را بررسی کند. بنابراین با انجام ام آر آی می توان علت بیماری را تشخیص داد.

نوار عصبی:  درصورتی که پزشک درخواست انجام نوار عصبی کرده باشد، یعنی قصد دارد که بداند کدام عصب گردنی و یا کمری بیمار تحت فشار و درگیر سیاتیک شده است. بنابراین با نوار عصبی می توان عصب درگیر شده را تشخیص داد.

در ریشه ی اعصاب گردنی بیشتر ریشه ی c7 و در اعصاب کمری، بیشتر ریشه های M5 ،  S1درگیر سیاتیک می شوند.

یکی از تست های فیزیکی که در تشخیص درگیر بودن عصب سیاتیک تاثیر دارد، این است که پای بیمار را به اندازه ی بیش از 30 درجه، بالا می آورند. در این حالت اگر درد و علائم عصبی ایجاد شود، یعنی عصب سیاتیک فرد تحت فشار و درگیر می باشد.

یکی از درمان های ابتدایی برای رفع علائم رادیوکولوپاتی ، تمرین درمانی در، فیزیوتراپی می باشد. درمواردی که درگیری شدید عصب وجود داشته باشد، امکان تجویز داروهای استروئیدی وجود دارد.

اگر هیچ یک از اقدامات درمانی، در رفع عوارض رادیوکولوپاتی کارآمد و موفق نباشند، پزشک عمل جراحی را به منظور رفع عواض ناشی از آن ، انتخاب می کند.

سایر مقالات دکتر پویان علوی نژاد

درمان روماتیسم

تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی لگن

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

5 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button