پارگی رباط صلیبی زانو

محتوا

پارگی رباط صلیبی زانو

آیا می دانید پارگی رباط صلیبی زانو جزء آسیب دیدگی های شایع در میان ورزشکاران می باشد؟

با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات خود را درباره ی پارگی رباط صلیبی زانو بالا برید.

نقش رباط های مفصل زانو

پایداری زانوی انسان معمولا ناشی از چهار رباط موجود در زانو می باشد. به طور مثال می توان زانو را بعنوان یک صندلی دانست ، به گونه ای که روی چهار پایه سوار است. هرکدام از رباط های موجود در زانو از اهمیت و نقش مهمی برخوردار هستند که همگی در جهت تقویت پایداری زانو عمل می کنند.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا می باشند . شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره ، از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

رباط صلیبی زانو

دو رباط زانو در قسمت داخلی مفصل زانو و دو رباط دیگر آن در قسمت خارجی مفصل واقع شده اند. در این مقاله به آسیب های وارده بر یکی از رباط های زانو که در بین ورزشکاران تماسی ( مانند : فوتبال ، بسکتبال ، ورزش های رزمی و …) شایع می باشد، می پردازیم.

رباط صلیبی یک رباط کار آمد و مهم در مفصل زانو به حساب می آید. یکی از آسیب های شایع در مفصل زانو ، پارگی رباط صلیبی زانو می باشد. رباط های داخلی مفصل زانو بصورت عمود از روی یکدیگر رد می شوند که به تناسب ساختاری که ایجاد می کنند به آن ها رباط های صلیبی اطلاق می شود. یکی از رباط های صلیبی در جلوی مفصل زانو قرار می گیرد که به آن رباط صلیبی قدامی و دیگری در پشت مفصل زانو واقع شده است که رباط صلیبی خلفی نام دارد.

آسیب دیدن رباط صلیبی زانو

شایع ترین آسیب وارد شده بر رباط های صلیبی ، اغلب متوجه رباط صلیبی قدامی می باشد. یکی از نکات مهم در پارگی رباط صلیبی زانو ، این است که رباط صلیبی بعد از پاره شدن قدرت و توانی ترمیم ندارد و حتی در مواردی دوختن رباط پاره شده اثر مثبتی در برگشت کارایی رباط ندارد.

عملکرد رباط ها مشابه کش می باشد. این کش ها با قدرت کشسانی تعیین شده ای ، از حرکت بیش از حد زانو به سمت جلو و عقب جلوگیری بعمل می آورند. زمانی که آسیبی به نقطه ای از رباط وارد شود ، خاصیت کشسانی رباط مختل می گردد. با چسباندن این رباط از محل پارگی هیچ تاثیری در نحوه ی عملکرد مناسب رباط ، ایجاد نمی گردد.

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده در حیطه ی درمان پارگی رباط صلیبی زانو ، مشخص شده است که راه درمان مطمئن به منظور برگشت عملکرد زانو به حالت طبیعی این است که رباط آسیب دیده را با رباط جدید جایگزین کرد. به این تکینک که در آن رباطی جدید و سالم جایگزین رباط پاره شده می شود ، عمل بازسازی رباط صلیبی زانو می گویند.

 

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

شش + سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button