تورم زانو، علت و درمان آن

تورم زانو هنگامی اتفاق می افتد که مایع اضافی در مفصل زانو یا اطراف آن جمع شود . برخی افراد این وضعیت را “آب انداختن زانو” می نامند. این مشکل نه تنها برای افراد مسن ، بلکه در تمامی سنین قابل مشاهده است . با توجه به علت ایجاد تورم زانو ، یک جراح ارتوپدی اقدام به درمان با روش مناسب می کند . اما چه اتفاقی رخ می دهد که تورم زانو اجاد می شود ؟ علائم این بیماری چیست ؟ در این مقاله از سایت دکتر پویان علوی نژاد، جراح و متخصص ارتوپدی درباره درمان ورم زانو بیشتر می خوانیم:

ورم زانو
تورم زانو

زانوی متورم ممکن است نتیجه تروما ، صدمات بیش از حد یا بیماری زمینه ای باشد. برای تعیین علت تورم ، پزشک ممکن است برای آزمایش عفونت ، بیماری یا آسیب دیدگی ، نیاز به نمونه ای از مایعات داشته باشد. از بین بردن مقداری مایعات همچنین به کاهش درد و سفتی ناشی از تورم کمک می کند. هنگامی که پزشک علت اصلی تورم زانو شما را تشخیص داد ، درمان مناسب می تواند آغاز شود. ورم زانو به دلیل تجمع مایع در داخل یا خارج مفصل زانو به دلیل آسیب دیدن یا ضربه رخ می دهد. در وضعیت معمولی، مفصل زانو درون کیسه ای بسته محافظت می شود ولی زمانی که مایع درون یا بیرون مفصل زانو جمع می شود. ورم زانو می تواند در قسمت جلو یا پشت آن به صورت ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود.

محتوا

دلایل تورم زانو

دلایلی که موجب ورم زانو می شوند در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • آسیب دیدگی مفصل زانو یکی از دلایل رایج است. این گونه آسیب دیدگی بر اثر ضربه های مستقیم در طول حرکات ورزشی یا بر اثر جابجایی ها یا تغییر جهت های ناگهانی بوده که به زانو فشار آمده است.

اگر آسیب دیدگی در داخل مفصل زانو صورت بگیرد، منجر به پارگی غضروف ها و لیگامنت های صلیبی می یا جابجایی کشکک زانو می شود. حتی در مواردی شکستگی در مفصل زانو نیز دیده شده است.

 • عفونت در محل زانو در بروز تورم موثر است. ورم زانو ناشی از عفونت با درد همراه است.

علائم تورم زانو

نشانه های ورم زانو عبارتند از:

درد در هنگام پیاده روی

 • درد در همه قسمت های زانو
 • قفل شدن ناگهانی زانو در طول راه رفتن
 • از دست دادن تعادل
 • شنیدن صدا در حین حرکت دادن مفصل
 • کبودی
 • قرمزی در محل زانوها
 • گرم بودن ناحیه مفصل زانو
 • خم شدن ناگهانی زانو در صورت پرش

چه زمانی برای تورم زانو به پزشک مراجعه کنید؟

 • اقدامات مراقبت از خود یا داروهای تجویز شده باعث تسکین درد و تورم نمی شود.
 • یک زانو قرمز شده و در مقایسه با زانوی دیگر احساس بی حسی کنید.  

چه بیماری های منجر به ایجاد تورم در زانو می شود ؟

بیماری های اساسی و شرایطی که می توانند باعث ایجاد مایعات در مفصل زانو و اطراف آن شوند عبارتند از:

 1.     آرتروز زانو
 2.     روماتیسم مفصلی
 3.     عفونت
 4.     نقرس
 5.     بورسیت
 6.     کیست
 7.     تومورها
 8.     سن

   

عوارض تورم زانو

عوارض تورم زانو می تواند شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن عضلات. مایعات در زانو می تواند به کار عضلات شما آسیب برساند و باعث تضعیف و آتروفی عضلات ران شود. کیسه پر از مایعات (کیست بیکر). ایجاد مایعات در زانو می تواند منجر به تشکیل کیست بیکر در قسمت پشت زانو شود. کیست متورم بیکر می تواند دردناک باشد ، اما معمولاً با یخ زدن و فشرده سازی بهبود می یابد. اگر تورم شدید باشد ، ممکن است نیاز به مایع برداشته شود (آسپیراسیون کیست).

پیشگیری از تورم زانو

تورم زانو معمولاً نتیجه جراحت یا وضعیت سلامتی مزمن است. برای مدیریت سلامت کلی و جلوگیری از صدمات:

 • ماهیچه های اطراف زانو را تقویت کنید. عضلات محکم در اطراف مفصل می تواند به کاهش فشار بر روی مفصل کمک کند.
 • ورزش کم اثر را انتخاب کنید. برخی فعالیت ها مانند ایروبیک در آب و شنا ، استرس تحمل وزن مداوم را بر روی مفاصل زانو نمی گذارند.
 • وزن سالم خود را حفظ کنید. وزن بیش از حد منجر به آسیب ساییدگی و ساییدگی می شود که می تواند منجر به تورم زانو شود.
 • هشت روش برای درمان سریع تورم زانو در خانه وجود دارد.
 1. استراحت کنید

اولین قدم استراحت زانو است. از ورزش و سایر فعالیت های تحمل وزن به مدت 24 ساعت یا بیشتر بپرهیزید تا به زانوی شما استراحت داده شود و فرصتی برای بهبودی داشته باشد.

 1. یخ

دو تا چهار ساعت اول بعد از آسیب دیدگی زانو ، 15 تا 20 دقیقه یخ  بگذارید. این به کنترل درد و کاهش تورم کمک می کند. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست ، حوله ای را بین یخ و پوست خود استفاده کنید.

 1. استفاده از باند

برای جلوگیری از بدتر شدن مایع ، یک باند الاستیک اطراف زانو را بپیچانید. مراقب باشید آن را خیلی محکم نپوشانید ، که ممکن است باعث تورم در قسمت تحتانی پا شود.

 1. بالا بردن زانو از سایر اعضای بدن

در حالی که زانوی خود را یخ زده اید با پای بلند شده خود بنشینید یا دراز بکشید. پای خود را روی مدفوع یا بالش بلند کنید تا جریان خون به زانو آسیب دیده کاهش یابد. این به کاهش التهاب کمک می کند.

5- داروهای ضد التهابی مصرف کنید

داروهای بدون نسخه می توانند به درد زانو کمک کنند. داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن به راحتی در فروشگاه های مواد غذایی و فروشگاه های راحتی و همچنین بصورت آنلاین در دسترس هستند.

در حالی که استامینوفن فقط یک تسکین دهنده درد است ، ایبوپروفن ، آسپیرین و …  نیز ضد التهاب هستند. این داروها متعلق به طبقه ای است که به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) شناخته می شود. خوب است که برای تسکین ورم زانو از مسکن ضد التهاب استفاده کنید.

در مواردی که مداخله پزشکی ضروری است ، پزشک ممکن است یک داروی تسکین دهنده درد به شما بدهد.

برای برقراری ارتباط با می توانید با شماره 06133916233 تماس حاصل فرمایید .
پیج اینستاگرام دکتر پویان علوی نژاد

6.به گرما تغییر دهید

بعد از 72 ساعت یخ زدن متناوب ، می توانید مقداری گرما اضافه کنید. در نظر بگیرید که یک حمام گرم بخورید ، یا چند بار در روز از 15 تا 20 دقیقه از یک حمام گرم یا حوله گرم استفاده کنید. اگر تورم بدتر شد ، گرما را متوقف کنید.

7.ماساژ را امتحان کنید

ماساژ زانو ممکن است به تخلیه مایع از مفصل کمک کند. می توانید به خودتان ماساژ ملایم بدهید و یا از یک حرفه ای ماساژ بگیرید.

8- تمرینات زانو انجام دهید

پس از آسیب دیدگی کمی ، می توانید تمرینات ایزومتریک را برای تقویت عضلات تقویت کننده زانوی خود انجام دهید. وقتی عضلات اطراف مفصل قوی هستند ، می توانند به کاهش فشار مفاصل کمک کنند. این تمرینات همچنین می تواند به کاهش مایعات در زانو کمک کند.

غالباً ایده خوبی است که زانوها را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر آسیب و تورم زانو محکم نگه دارید. ورزش های خاص می توانند برای حفظ زانو های قوی مفید باشند ، از جمله:

حفظ وزن سالم همچنین می تواند به جلوگیری از آسیب غیر ممکن سایش و پارگی که منجر به تورم زانو می شود کمک کند.

تشخیص تورم زانو

پزشک متخص ارتوپد برای تشخیص ورم زانو تست های زیر را به بیمار توصیه می کند. تست های تشخیصی تورم زانو عبارتند از:

 • آزمایش خون: به کمک آزمایش خون می توان بیماری های مختلفی مانند عفونت، التهاب، غدد لنفاوی، روماتیسم مفصلی را شناسایی کرد.
 • MRI: از MRI می توان هر گونه اختلال در ساختار مفصل زانو به طور جزئی تشخیص داد.
 • عکسبرداری اشعه X: جهت بررسی سلامت استخوان های زانو و هم چنین لیگامنت ها ی آن  به کار برد و خر گونه پارگی، شکاف و بیماری در مفصل زانو را پی برد.
 • آرتروسنتز: نوعی آزمایش ویژه بر روی مایع درون مفصلی زانو است و با هدف وجود باکتری ها در درون آن انجام می شود.

درمان ورم زانو

روش های درمانی زانو بسیار متنوع است و مجموعه از تکنیک های جراحی و غیر جراحی را در بر دارد. این روش ها در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • دارو: داروهای زیادی بر روی بهبود وضعیت مفصل زانو موثر هستند. چنین داروهایی از طریق کم کردن تورم و سختی موجب بهبود در وضعیت عملکرد مفصل آسیب دیده می شود. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، آسپیرین ، آدویل علائم را نسبتا رفع می کنند. البته روش های تزریقی به درون مفصل زانو نیز وجود دارد که در کاهش تورم زانو نقش دارند.
 • فیزیوتراپی: روش های فیزیوتراپی موجب تقویت ماهیچه های اطراف مفصل زانو می شوند و وضعیت آن را بهتر می کنند.
 • ماساژ: ماساژ با افزایش سرعت خونرسانی در زانو و ترشح هورمون های شیمیایی در بدن می شو و بدین شکل از درد ناشی از ورم زانو می کاستد.
 • استراحت و اصلاح سبک زندگی: استراحت و داشتن سبک زندگی بدون فشار و تحرک زیاد در بهبود سلامت مفصل زانو و رفع ورم زانو تاثیر زیادی دارد. کارهایی مانند وارد کردن فشار بر رروی زانوی متورم، راه رفتن های طولانی و حتی ایستادن های بیش از حد همگی موجب ضعیف شدن مفصل زانو و بیشتر شدن اثر آسیب دیدگی مفصل زانو می شوند. از این رو انجام مراقبت های خاص ضروری است. یکی از مراقبت های خاص، به بالا آوردن پا بالاتر از سطح زمین در حالت استراحت اشاره کرد که موجب کاهش تورم می گردد.
 • جراحی: در صورتی که تورم شدید و همراه با درد باشد به گونه ای که نتوان با سایر روش های غیر جراحی بهبود داد، جراحی بهترین روش ممکن است. در جراحی مفصل زانو اگر چه راه های مختلفی مانند تزریق اوزون، آرتروسکوپی زانو یا عمل تعویض مفصل زانو می باشد. بنابراین پزشک متخصص ارتوپد بنا به وضعیت بدنی فرد بیمار و صلاحدید خود روش مناسب جراحی را انتخاب می کند.

نتیجه گیری

ورم زانو هم در داخل و هم بیرون مفصل زانو می تواند رخ دهد. عوامل زیادی در بروز آن نقش دارد. ورم زانو در صورتی که خفیف باشد می توان از روش های متنوعی به جز جراحی برای درمان آن استفاده کرد. روش جراحی، برای ورم زانوی مزمن کاربرد دارد.

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

هفده + 13 =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button