نوشابه چه تاثیری در پوکی استخوان دارد؟

محتوا

هشدار مصرف نوشابه

آمریکا رکورد دار مصرف نوشابه در جهان می باشد. این آمار در کشور ایران به مصرف 3 میلیارد لیتر می رسد. به طور میانگین هر ایرانی سالیانه، حدود 42 لیتر نوشابه مصرف می کند.

متاسفانه مصرف این نوشیدنی مضر در سال های اخیر 15 درصد افزایش یافته است. در حالی که آمار مصرف نوشیدنی های مطلوبی مانند شیر و سایر لبنیات تنها 0.1 درصد پیشرفت داشته است!

در مصاحبه ی جالبی در کانال های تلویزیونی، مشخص شد که؛ خوردن نوشابه باب میل بسیاری از ایرانیان می باشد. نوشابه جزء نوشیدنی های ایده آل بسیاری از افراد در سنین مختلف است. مطمئنا هرکدام از ما با پاره ای از عوارض مصرف نوشابه، آشنا هستیم.

دکتر پویان علوی نژاد ،جراح و متخصص ارتوپد در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا می باشند . شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره، از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. 

بطور مثال از عوارض مصرف نوشابه به عواملی مانند: ضرر نوشابه شبرای معده، مضرات نوشابه برای کودکان، عوارض نوشابه برای دندان ها و… می توان اشاره کرد.

در این مقاله به تاثیر نوشابه بر ساختمان استخوانی بدن و فرسوده شدن آن (تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان) می پردازیم.

فواید نوشابه

در این قسمت از خوبیای نوشابه نقل می کنیم. شاید با توجه به مقدمه ی این مقاله با خود فکر کنید که، نوشیدنی فایده ای هم دارد!

  • اثر خورندگی قوی

بله، اثر خورندگی چشمگیر این نوشیدنی بسیار قابل تامل می باشد. خورندگی این نوشیدنی به قدری می باشد که حتی می تواند زنگ زدگی آهن را برطرف کند.

دفع کلسیم با مصرف نوشابه
  • جرم زدایی

علاوه بر نکته ی ذکر شده، جرم زدایی این نوشیدنی نیز مبحث قابل تاملی می باشد. بطور مثال برخی افراد با دانستن این خصوصیت، از نوشابه برای جرم زدایی از سطوحی مانند دستشویی فرنگی و … بهره می گیرند.

در اینجا شما را به تفکر دعوت می کنیم! کمی به ویژگی های این نوشیدنی فکر کنید. آیا به این فکر کرده اید که نوشابه با تاثیر شگرفتی که بر سطوح سخت مانند آهن می گذارد، چه تاثیری بر اعضای بدن انسان دارد؟

تاثیر نوشابه بر بدن

قبل از بیان تاثیرات ناشی از مصرف نوشابه، به نقش عضوی بسیار مهم به نام استخوان می پردازیم.

1- نقش استخوان در بدن

استخوان یکی از سخت ترین و مستحکم ترین بافت های بدن انسان می باشد. استخوان ها داربست های بدنی می باشند که امکان تسریع و تسهیل حرکات بدن را فراهم می آورند. هرچقدر استحکام استخوانی بیشتر باشد عملکرد فیزیکی فرد نیز متقابلا مطلوب تر می باشد.

عوارض مصرف نوشابه
عوارض مصرف نوشابه

بیشترین میزان استحکام استخوانی در سنین پایین مشاهده می شود و با بالا رفتن سن از این استحکام کاسته می شود. حفظ و نگهداری قدرت و استحکام اسکلت بدنی نکته ی بسیار مهمی در داشتن سبک زندگی سالم و مفید می باشد. همه ی ما از نقش ورزش بر سلامت مطلع می باشیم.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این مقوله ی مهم به مقاله ی نقش ورزش در پوکی استخوان مراجعه نمایید. حال به این سوال می پردازیم که:

2- تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان چیست؟

دفع نوشابه از بدن نیازمند ترکیب شدن با کلسیم می باشد. کلسیم ماده ای مغذی و مفید برای بدن می باشد. کلسیم در استحکام استخوان ها نقش مهمی را ایفا می کند.

بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم می تواند به استحکام و قدرت بدنی کمک بزرگی کند. حال توجه داشته باشید که دفع نوشابه از بدن نیاز به ترکیب شدن با کلسیم دارد. با تامل در این چرخه می توان به تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان پی برد.

تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان
تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان

پس هنگام دفع شدن نوشابه مقداری از کلسیم موجود در مواد غذایی مصرف شده نیز دفع می شود. حال اگر مواد غذایی مصرف شده کلسیم نداشته باشند چه اتفاقی می افتد؟

در این حالت دفع نوشابه با ترکیب شدن با کلسیم موجود در استخوان ها اتفاق می افتد. بدنبال این امر کلسیم از استخوان ها جذب می شود و از طریق ادرار از بدن دفع می گردد. از دست رفتن کلسیم بدن جزء عوامل مهم و مخرب ناشی از تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان می باشد.

زنان نوشابه کمتر بخورند

با ادامه یافتن این چرخه ی مخرب، استخوان ها از نظر منبع کلسیمی فقیر می شوند. این فقر کلسیم استخوان ها را آسیب پذیر می سازد.

با کاهش استحکام استخوان، پوکی استخوانی شدت می یابد که این امر تاثیر مهمی در آسیب پذیری بالای مفاصل دارد. بنابراین با کمی تامل می توان فهمید بیماری هایی همچون: آرتروز وتحلیل مفاصل جزء شایع ترین عوارض ناشی از مصرف نوشابه می باشد.

استحکام استخوانی در مردان بیشتر از زنان می باشد. پس می توان نتیجه گرفت زنان با نحوه ی نادرست زندگی و مصرف مواد غذایی مضر، بیشتر در معرض پوکی استخوان و آرتروز زانو و سایر آسیب دیدگی های مفصلی قرار می گیرند.

نتیجه گیری

تاثیرات سو و نامطلوب ناشی از مصرف نوشابه، به سرعت نمایان نمی شود! برای همین است که بسیاری از افراد متوجه تاثیرات مضر این نوشیدنی نمی شوند.

تاثیر نوشابه بر پوکی استخوان نیز به تدریج نمایان می شود و فرد بعد از گذشت زمان به یکباره متحمل آسیب های ناگوار ناشی از مصرف نوشابه می شود.

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

پنج × دو =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button