هزینه تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو نیز گفته می شود، یکی از رایج ترین عمل های ارتوپدی است. اگر آرتروز در مفصل زانو باعث درد شما شده و یا در ناحیه زانو دچار آسیب های جدی شده اید، دامنه حرکتی شما محدود شده و همچنین احساس درد می کنید، در این زمان اگر روش های درمانی غیر جراحی جواب نداد، جراحی تعویض مفصل زانو بهترین گزینه است. شاید در این شرایط یرایتان سوال باشد، که هزینه این جراحی چقدر است؟ هزینه جراحی تعویض مفصل زانو شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه در کجا جراحی خود را انجام می دهید و آیا بیمه درمانی دارید یا خیر. در این مطلب می توانید در مورد هزینه جراحی تعویض مفصل زانو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

محتوا

در جراحی تعویض مفصل زانو چه اتفاقی می افتد؟

در طی این جراحی، متخصص ارتوپد قسمت های آسیب دیده استخوان های زانوی شما را برمی دارد و آن ها را با یک مفصل مصنوعی ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین می کند. مزایای جراحی تعویض کامل مفصل زانو نه تنها شامل از سرگیری فعالیت های روزانه، بلکه بهبود کیفیت زندگی و سلامت کلی است.

بسیاری از افرادی که جراحی تعویض کامل مفصل انجام می دهند اغلب می گویند که این جراحی زندگی را تغییر می دهد زیرا آنها استقلال خود را بازیافتند، به سر کار برگشته و دوباره از فعالیت های تفریحی لذت می برند. آیا هزینه مالی برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو ارزش دارد؟ تعیین قیمت برای این نتایج مثبت دشوار است.

عوامل موثر در هزینه تعویض مفصل زانو
هزینه تعویض مفصل زانو در اهواز

عوامل موثر در هزینه تعویض مفصل زانو

هزینه تعویض مفصل زانو بسته به محل زندگی، بیمارستانی که جراحی انجام می دهید، سلامت کلی شما و سایر عوامل می تواند بسیار متفاوت باشد. بسیاری از عوامل دیگر می تواند بر قیمتی که برای این جراحی می پردازید تأثیر بگذارد. چهار عامل اصلی که هزینه جراحی تعویض مفصل زانو شما را تعیین می کند عبارتند از:

مهارت و تجربه جراح

در جراحی تعویض مفصل زانو میزان مهارت؛ تجربه کاری و تعداد عمل های موفقی که پزشک جراح انجام داده است و همچنین میزان رضایمندی بیماران از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به میزانی که مهارت جراح ارتوپد بیشتر باشد، ممکن است دستمزد بیشتری نیز دریافت خواهد کرد. اما توصیه می شود صرفا به دلیل هزینه از جراحی نزد بهترین جراح تعویض مفصل زانو منصرف نشوید، زیرا که انجام این عمل توسط جراح ماهر عوارض و مشکلات احتمالی کمتری را در پی خواهد داشت و از عمل مجدد تعویض مفصل جلوگیری می کند.

وضعیت مفصل و سلامت جسمی

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه تعویض مفصل زانو وضعیت جسمی و وضعیت مفصل زانوی بیمار است. با توجه به میزان آسیب دیدگی و یا ساییدگی، سختی جراحی و هزینه دستمزد مشخص می شود و همچنین هزینه خرید پروتز مصنوعی زانو نیز مشخص می گردد. ممکن است میزان آسیب جزئی و یا کامل باشد و شما نیاز به تعویض مفصل جزئی یا کامل داشته باشید. بنابراین میزان آسیب مفصل زانو از عوامل موثر در قیمت عمل زانو می باشد.

خرید مفصل مصنوعی

با توجه به هزینه خرید مفصل مصنوعی هزینه تعویض مفصل زانو نیز تغییر می کند. هزینه خرید مفصل مصنوعی با توجه به نوع و اندازه پروتز مورد استفاده و همچنین مارک آن تعیین می شود.

دستمزد کادر جراحی

در اتاق عمل اعضای کادر جراحی از جمله متخصص هوشبری، پرستار، تکنسین و … نیز حضور دارد. بنابراین هزینه دستمزد کادر جراحی نیز بخشی از هزینه های تعویض مفصل زانو را در برمی گیرد.

علاوه بر عوامل گفته شده موارد زیر می تواند در هزینه این جراحی تاثیرگذار باشد:

 • تعداد روزهایی که در بیمارستان می گذرانید. این بستگی به این دارد که تعویض مفصل زانو شما کامل، جزئی یا دوطرفه باشد.
 • شرایط از پیش موجود. ممکن است به مراقبت های اضافی در بیمارستان یا اقدامات احتیاطی اضافی در حین جراحی نیاز داشته باشید.
 • زمان صرف شده در اتاق عمل اگر آسیب پیچیده باشد، ممکن است عملیات آن بیشتر طول بکشد و این هزینه بیشتر خواهد بود.
 • مراقبت یا تجهیزات پیش بینی نشده در صورت بروز عوارض، ممکن است به مراقبت های بیشتری نیاز داشته باشید. ممکن است پس از جراحی تعویض مفصل زانو نیاز به مصرف مسکن، رقیق کننده خون یا آنتی بیوتیک داشته باشید.
 • بیمه شده یا بدون بیمه : اگر بیمه درمانی دارید، هزینه کل تعویض مفصل زانو می تواند یا مقداری از جراحی بسته به طرح بیمه شما پوشش داده می شود.
 • محل سکونت: حتی محل سکونت می تواند بر هزینه جراحی تعویض مفصل تاثیر بگذارد. هزیته تعویض مفصل زانو بسته به کشور، منطقه و حتی شهر می تواند متفلوت باشد.

معمولاً پس از جراحی تعویض مفصل زانو چندین صورت حساب وجود دارد، از جمله موارد زیر:

 • مراقبت های بیمارستانی
 • تمام درمان های جراح در بیمارستان
 • تجهیزات مورد استفاده مانند مفصل مصنوعی
 • سایر وظایف و مراحل انجام شده توسط کارکنان اتاق عمل
 • سایر وظایف و هزینه ها شامل کارهای انجام شده توسط متخصص بیهوشی، دستیاران جراحی، فیزیوتراپیست ها

هزینه تعویض مفصل زانو در اهواز چقدر است؟

هزینه عمل تعویض مفصل زانو با توجه به نوسانات ارز متفاوت می باشد زیرا بر قیمت مفصل های مصنوعی و تجهیزات تاثیر می گذارد و فاکتورهای متعددی در تعیین قیمت آن موثر می باشد. بنابراین نمی توان هزینه کاملا مشخصی را به طور کلی بیان نمود. با این حال هزینه این عمل با بیمه های مختلف مانند تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح و بیمه تکمیلی نیز متفاوت می باشد و باید قبل از انجام جراحی تعویض مفصل زانو از سقف تعهدات بیمه خود برای این عمل مطمئن شوید.

سوالات متداول

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

هفت − 7 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button