مراقبت های بعد از جراحی رباط صلیبی

مراقبت های بعد از جراحی رباط صلیبی می تواند در بهبودی سریع تر و نتیجه عمل شما تاثیر بسزایی داشته باشد. همانطور که قبلا گفته شد جراحی رباط صلیبی به عنوان آخرین راه درمانی پارگی رباط صلیبی توصیه می شود و پزشک متخصص ارتوپد اقدامات و مراقبت های لازم پس از جراحی را به شما ارائه می دهد که انجام آن ها لازم و ضروری است. در این مقاله می خواهیم به بعضی از این مراقبت ها اشاره کنیم.

مراقبت های بعد از جراحی رباط صلیبی چیست؟

محتوا

اقدامات و مراقبت های لازم بعد از جراحی رباط صلیبی چیست؟

پس از جراحی رباط صلیبی، برش با بخیه بسته می شود. اگر بخیه ها قابل حل باشند، باید بعد از حدود 3 هفته ناپدید شوند. اگر بخیه های شما قابل حل نیستند، باید توسط پزشک برداشته شود. جراح ارتوپد شما در این مورد به شما توصیه می کند.

سایر مراقبت ها عبارتند از:

 • ممکن است کبودی دردناک، تورم و قرمزی در قسمت جلویی ساق پا و مچ پا داشته باشید که ناشی از نشت مایع داخل مفصل زانو (مایع سینوویال و خون) به پایین ساق پا است.این علائم موقتی هستند و پس از حدود 1 هفته باید شروع به بهبود کنند. برای کاهش تورم و درد می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید و پزشک به شما داروهای ضد درد تجویز می کند.
 • برای کمک به بهبود زخم، مطمئن شوید که پانسمان زخم خود را طبق دستور پزشک عوض می کنید. این ممکن است شامل تمیز نگه داشتن زخم و عاری از ذرات و استفاده از بانداژ الاستیک باشد.پزشک همچنین به شما می گویند که چگونه از زخم خود مراقبت کنید.
 • بسته به وضعیت خاص خود، ممکن است دو تا سه هفته پس از جراحی شروع به وزن دادن به پای خود کنید.
 • خواب و تغذیه مناسب داشته باشید: استراحت به میزان مناسب به بهبودی بدن شما کمک می کند. سعی کنید پروتئین بدون چربی، لبنیات و سبزیجات فراوان را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • اگر برای شما داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویز شده است، آنها را طبق دستور مصرف کنید. می توانند با کاهش درد در حین کار بر روی تمرینات قدرتی و دامنه حرکتی در فیزیوتراپی و جلوگیری از عفونت برش ها، به شما کمک کنند تا سریعتر بهبود پیدا کنید.
 • پزشک شما می تواند در مورد اینکه چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید به شما توصیه می کند. این معمولاً بعد از 3 تا 4 هفته یا هر زمان که بتوانید به راحتی روی پای خود وزن بیاورید، خواهد بود.
 • بازگشت به کار: اینکه بعد از جراحی زانو چقدر سریع می توانید به سر کار بازگردید بستگی به این دارد که شغل شما چه چیزی را شامل می شود. بهتر است تا 2 یا 3 هفته از کار خود مرخصی بگیرید .اگر شغل شما شامل فعالیت های فیزیکی می شود، بسته به فعالیت های کاری شما، ممکن است تا 3 ماه بازگشت به کارتان طول بکشد.
 • به شما استفاده از عصا توصیه می شود.ممکن است لازم باشد حدود 2 هفته از آنها استفاده کنید، اما باید به اندازه ای که احساس راحتی می کنید روی پای آسیب دیده خود وزن بیاندازید.
 • پزشک شما به احتمال زیاد فیزیوتراپی را برای کمک به تقویت قدرت پا و زانو توصیه می کند. فیزیوتراپی ممکن است دو تا شش ماه طول بکشد. فیزیوتراپی برای کمک به بازیابی قدرت در پای خود مورد نیاز است پس حتما باید تا زمانی که لازم است آن را انجام دهید.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی حداقل به مدت یکماه خودداری کنید، زیرا بهبودی شما را به تاخیر می اندازد و احتمال ایجاد عوارض جراحی را افزایش می دهد.
 • استراحت مطلق نداشته باشید و در روزهای بعد از جراحی به کمک عصا و دیگران راه بروید تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید.
 • اگر تب یا درد غیرطبیعی یا سایر علائم نامطلوب دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. با رسیدگی زودهنگام به مشکلات، پزشک می تواند شما را در مسیر بهبودی نگه دارد.
بهبودی بعد از جراحی رباط صلیبی

بهبودی بعد از جراحی رباط صلیبی

بهبودی از جراحی رباط صلیبی قدامی (ACL) زانو می تواند تا یک سال طول بکشد.

1-هفته های 1 تا 2 بهبودی

به مدت 1 تا 2 هفته، زانوی شما احتمالا متورم و سفت می شود و ممکن است نیاز به مصرف مسکن داشته باشید. جراح ارتوپد شما در مورد نوع تسکین درد که برای شما بهترین است توصیه می کند. به شما توصیه می شود تا جایی که ممکن است پای خود را بالا بیاورید، به عنوان مثال، هنگامی که در رختخواب دراز کشیده اید، بالش های زیر پاشنه خود قرار دهید.

2-هفته های 2 تا 6 بهبودی

هنگامی که درد و تورم برطرف شد، ممکن است به شما توصیه شود تمرینات خود را افزایش دهید یا تغییر دهید. پزشک متحصص ارتوپد در اهواز یا فیزیوتراپیست به شما توصیه می کند که چه ورزش هایی را انجام دهید.

تمرینات به شما کمک می کند:

 • به طور کامل زانوی خود را کشیده و خم کنید.
 • عضلات پای خود را تقویت کنید.
 • تعادل خود را بهبود بخشید.
 • به درستی راه رفتن را شروع کنید.
 • بعد از ۲ تا ۳ هفته، باید بتوانید بدون عصا راه بروید.

علاوه بر ورزش‌های خاص، فعالیت‌هایی که وزن زیادی روی زانوی شما وارد نمی‌کنند نیز توصیه می‌شوند.

3-هفته های 6 تا 24 بهبودی

بین 6 هفته تا 6 ماه پس از عمل زانو باید به تدریج بتوانید به سطح طبیعی فعالیت خود بازگردید. اما باید از ورزش‌هایی که شامل چرخش، پریدن یا چرخش زیاد است، اجتناب کنید.

4-بعد از 6 ماه

پس از 6 ماه، ممکن است بتوانید به ورزش بازگردید.

برخی از افراد ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشند تا احساس کنند قدرت کافی را برای انجام مجدد ورزش را دارند و ورزشکاران حرفه ای ممکن است برای بازگشت به سطح عملکرد قبلی خود به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

سه × 4 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button