مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

بدیهی است که پس از انجام هرگونه جراحی فرد برای انجام برخی کار ها مراعات بیشتری نسبت به قبل داشته باشد. در صورتی که شما عمل تعویض مفصل زانو انجام داده اید بهتر است نکاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم را توجه کرده و حتما انجام دهید. همچنین لازم است بعضی از فعالیت های خود را عقب بیاندازید و یا برای انجام کار های خود یک سری محدودیت را رعایت کنید.

محتوا

فیلم عمل تعویض مفصل زانو

برخی از افراد بنا به دلایل متفاوتی همچون؛ آرتروز زانو پیشرفته و… نیاز به عمل تعویض مفصل زانو پیدا می کنند. این افراد مشتاق به دیدن فیلم عمل تعویض مفصل زانو هستند تا بتوانند از روند این جراحی مطلع شوند.

در آرتروپلاستی زانو بنا به شرایط جسمانی فرد، سن وی و میزان و شدت آسیب دیدگی مفصل زانو ممکن است نیمی از مفصل و یا تمام آن با پروتز مصنوعی جایگزین شود.

در این قسمت نمونه ای از جراحی تعویض مفصل زانو توسط دکتر پویان علوی نژاد، جراح ارتوپد در اهواز را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

به طور معمول جراحی تعویض مفصل زانو به مدت 45 تا 50 دقیقه به طول می انجامد. اما لازم به ذکر است مدت زمان این جراحی بر حسب آسیب دیدگی مفصل زانو و عوارض جانبی آن، در هر فرد متفاوت است و ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر شود.

بیمار یک شب بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد و فردای آن مرخص می شود. (مدت زمان بستری بیمار و زمان مرخص شدن آن بسته به نظر جراح مربوطه می باشد.)

درد بعد از عمل پروتز زانو

ممکن است بیمار بعد از عمل تعویض مفصل زانو، احساس درد در منطقه ی جراحی شده داشته باشد. به همین منظور جراح برحسب شرایط جسمانی بیمار و سن او، داروهایی جهت تسکین درد و جلوگیری از عفونت مفصل تعویض شده، تجویز می نماید.

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

 • لازم است دارو هایی که دکتر به شما تجویز مب کند به صورت مرتب مصرف شوند. همچنین ممکن است دارو هایی به صورت قرص یا تزریقی به شما تجویز شوند که از لخته شدن خون جلوگیری کنند این دارو ها نیز باید در مدت زمان توصیه شده مصرف شوند.
 • در صورت داشتن درد یا قرمزی در ساق پا یا ران باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه شود زیرا ممکن است در این نواحی در عروق خون لخته شده باشد.
 • بیمار نباید پس از جراحی استراحت مطلق کند و باید زانوی خود را حرکت دهد البته با تجویز پزشک. حتی ممکن است به فرد توصیه شود با واکر راه برود. درد و التهاب پس از جراحی امری طبیعی می باشد.
 • نتیجه عمل و حرکت مفاصل بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است و معمولا بعد از عمل چند جلسه فیزیوتراپی پیشنهاد می شود.
 • معمولا بعد از جراحی از زخم ها ترشحاتی خارج می شود که به صورت خون آبه می باشند. بنابراین باید زخم ها تمیز و ضد عفونی شوند و پانسمان ها تعویض گردند. با توجه به اینکه این خون آبه ها قطع می شوند می توان پانسمان را برداشت اما بهتر است تا زمان باز کردن بخیه ها پانسمان باقی بماند. در صورتی که ترشحات شما بعد از 7 روز ادامه پیدا کرد و بعد از آن تغییر رنگ داد و به رنگ زرد در آمد حتما باید به پزشک مراجعه شود.
 • به افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهند توصیه می شود که تا زمان جذب یا کشیده شدن بخیه ها از تماس محل با آب خود داری نمایند.
 • ممکن است بعد از جراحی فرد کمی بی حس باشد یا محل جراحی گز گز کند که این امری طبیعی بوده و نباید نگران بود.
 • بیمار ممکن است قدری بی حسی یا گزگز اطراف محل جراحی خود احساس کند که طبیعی است.
 • رژیم غذایی متعادل که شامل سبزیجات، آهن و … باشد در بهبود زخم ها مفید بوده و به بدن کمک می کند که زود تر ترمیم زخم را انجام دهد.
 • در ماه های اولی که جراحی انجام می شود معمولا در محل جراحی تورم کمی مشاهده خواهد شد اما در صورتی که این تورم همراه با زخم یا قرمزی باشد یا فرد نشانه های عفونت مانند تب را داشته باشد لازم است به پزشک مراجعه کرده و درمان شود. در صورت داشتن تورم بهتر است پا را بالا نگه دارید یا این که از کمپرس یخ استفاده کنید. هرگز به صورت خودسرانه کاری انجام ندهید.
 • وسایل مورد استفاده در خانه بهتر است به گونه ای چیده شوند که جلوی راه نباشند که مزاحمتی برای راه رفتن با واکر ایجاد نکنند. همچنین بهتر است هنگام حمام رفتن از صندلی استفاده شود تا خطر زمین خوردن را کم کند.
 • فرد باید روی مبل هایی با ارتفاع مناسب بنشیند.

نکات مهم در مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

بیماری که تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفته است باید به نکات مراقبتی توجه نماید تا دوره ی بهبودی خود را سریع تر سپری نماید و دچار عارضه های نامطلوب نگردد.

 • لازم است بیمار در روزهای بعد از جراحی، از ابزار کمکی مانند: عصا و واکر برای راه رفتن کمک بگیرد. همچنین در هنگام بالا و پایین شدن از پله ها نیز لازم است از عصا و نرده ها استفاده کند تا فشار زیادی به زانوی عمل شده ی خود وارد نکند.
 • انجام نرمش های مخصوص و فیزیوتراپی در هفته های ابتدایی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می تواند به تقویت دامنه ی حرکتی مفصل تعویض شده کمک بسیار زیادی کند. (تعداد جلسات فیزیوتراپی به وضعیت جسمانی بیمار بعد از عمل و نظر جراح مربوطه بستگی دارد.)
 • زانوی جراحی شده را بیش از 90 درجه خم نکنید. توصیه می شود به مدت 6 ماه بعد از عمل تعویض مفصل زانو، از نشستن روی زمین و صندلی های بسیار کوتاه خودداری کنید.
 • بهتر است تا زمان بهبودی کامل و زمانی که پا قدرت کافی را داشته باشد فرد رانندگی نکند.
 • توصیه می شود از انجام کارهای سنگین مانند بلند کردن اجسام یا ورزش های سنگین اجتناب شود.
 • برای انجام کار های خود یا برگشتن به حالت نرمال باید با پزشک هماهنگی لازم انجام شود و هرگز خودسرانه کاری انجام نشود.

خلاصه مطلب

توجه به مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو باعث می شود تا زانوی جراحی شده و دامنه ی حرکتی او زودتر بهبود یابد. همچنین رعایت این نکات مراقبتی باعث می شود تا احتمال ایجاد عوارض نامطلوبی مانند دررفتگی، عفونت مفصل تعویض شده و… به حداقل برسد.

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

سه × چهار =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button