انحراف شست پا

محتوا

انحراف شست پا 

بهتر است بدانید که انحراف شست پا موجب عدم تحرک می شود! بنابراین برای جلوگیری از این عارضه به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا یان بیماری درمان شود.

علل متفاوتی سبب منحرف شدن انگشت شست پا می شود. از میان این عوامل ، زمینه ی ارثی و ژنتیکی علت حائز اهمیتی می باشد، همچنین شیوع انحراف شست پا در بانوان نسبت به مردان بیشتر است. اشخاصی که درگیر انحراف شست پا هستند، باید مراقبت های لازم را رعایت کنند تا این عوارض ناشی از آن را تا حدودی کاهش دهند.

 عوارض ناشی از انحراف شست پا  برای بسیاری از بیماران ایجاد درد و ناراحتی می کند.  دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان پارگی منیسک ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید . 

علائم و نشانه های انحراف انگشت شست پا

 1. احساس درد

به طور معمول این عارضه به همراه درد ظهور می یابد. در این حالت شخص بیمار، درد پیشرونده در قسمت پای خود احساس می کند که این درد می تواند کهنه شود و سال ها ادامه پیدا کند.

انجام فعالیت های خاص و یا افزایش شدت آن سبب می شود، تا درد در ناحیه ی پا به هنگام راه رفتن افزایش پیدا کند.

در خصوص این علت از انحراف انگشت شست پا باید متذکر شد که ؛ اگر شدت درد در ناحیه ی پا شدید بود ، امکان تحلیل رفتن غضروف داخلی مفصلی وجود دارد و در این حالت توصیه می شود هرچه زودتر به متخصص ارتوپد مراجعه و عارضه ی موجود را رفع کنید.

 1. اگر انحراف شدت پیدا کرده باشد، سبب تورم و التهاب می شود که در این حالت با پوشیدن کفش امکان احساس درد در ناحیه ی پا وجود دارد.
 2. علائم نادر مانند : سوزش ، سوزن سوزن شدن در سطح پشت پا (در این حالت عصب پوستی پشت گرفتگی پیدا می کند.)
 1. احساس درد در انگشت دوم پا (که در نتیجه ی روی هم افتادن انگشتان پا حاصل می شود.)
انحراف شست پا 
جراحي اصلاح هالوكس والگوس به روش chevron استئوتومي

علت انحراف شست پا

سر منشاء انحراف شست پا بیشتر ژنتیکی و ارثی در نظر گرفته می شود، اما علت هایی مانند :استفاده از کفش های تنگ و نامناسب میتوانند، سبب تشدید انحراف شست پا شوند. به طورمثال: استفاده از کفش های پاشنه بلند به مدت طولانی ، احتمال انحراف شدن شست پا در سال های آتی را قوت می دهد.

به طور معمول انحراف شست پا به  سمت داخل ( در جهت انگشت دوم پا) صورت می گیرد. این انحراف سبب ایجاد درد ، درهنگام اعمال فشار و یا وارد آمدن ضربه بر این مفصل، می شود.

درمان انحراف شست پا

1. درمان های بدون نیاز به جراحی

 1. استفاده از کمپرس سرد
 2. استفاده از داروی مسکن
 3. ماساژ به وسیله ی روغن گرم
 4. بهره گرفتن از فاصله دهنده های انگشتی
 5. استفاده از کفی های طبی مناسب برای کفش
 6. مصرف ابزار محافظ و اسپلینت
 7. اصلاح رفتارهای حرکتی
 8. فیزیوتراپی

2. درمان انحراف شست پا توسط جراحی

در صورت وجود علائم زیر، امکان جراحی کردن انحراف شست پا وجود دارد.

 1. درد شدید در قسمت پنجه ی پا ( به صورتی که فرد از انجام فعالیت های روزانه ی خود باز بماند و یا حتی نتواند به خوبی راه برود.)
 2. ورم کردن و التهاب انگشت شست پا ( به صورتی که این تورم از طریق راه های درمانی بدون نیاز به جراحی بهبود نیابد.)
 3. هنگامی که انگشت شست پا به طور کامل به سمت سایر انگشتان پا متمایل شده باشد
 4. خشک شدن مفصل شست پا و ایجاد محدودیت واختلالات حرکتی

پا ، عضوی مهم در راه رفتن محسوب می شود. بنابراین رفع هرگونه عارضه از این عضو نیاز به تبحر و تجربه ی کافی دارد. به همین منظور در جهت انتخاب متخصص ارتوپد ، نهایت دقت را مد نظر قرار دهید.

سایر مقالات ارائه شده :

درمان روماتیسم

آرتروپلاستی زانو

آرتروسکوپی زانو

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

2 thoughts on “انحراف شست پا

 1. negin - آگوست 29, 2018 در 3:04 ب.ظ

  شما زانو پرانتزی هم جراحی می کنید ؟
  اگه جراحی نشه در آینده مشکل ایجاد می کنه ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • dralavinejad - اکتبر 16, 2018 در 2:08 ب.ظ

   زانوي پرانتزي بعد از رد كردن و اصلاح علتهاي متابوليك،به روش استئوتومي قابل اصلاح است البته به سن و انتظارات بيمار از درمان هم بستگي دارد،قطعا در يك زانوي ارتروتيك كه كانديد تعويض مفصل است جايگاهي ندارد

   پاسخ

پاسخ

بیست + یازده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button