دلایل انجام تعویض مفصل لگن

محتوا

تعویض مفصل لگن

در حین تعویض مفصل ران ، جراح قسمتهای آسیب دیده مفصل لگن شما را برداشته و آنها را با قسمتهایی که معمولاً از فلز ، و پلاستیک بسیار سخت ساخته شده است ، جایگزین می کند. این مفصل مصنوعی (پروتز) به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک می کند.

در صورتی که درد مفصل ران در فعالیت های روزانه و مداخلات غیر جراحی کمک کرده یا دیگر مؤثر نیست ، ممکن است جراحی تعویض مفصل ران نیز گزینه ای برای شما باشد. آسیب آرتروز شایعترین دلیل نیاز به تعویض مفصل ران است.

آرتروپلاستی لگن
آرتروپلاستی لگن

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل لگن

شرایطی که می تواند به مفصل ران آسیب برساند ، و بعضی اوقات انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران ، شامل موارد زیر است:

    آرتروز

معمولاً آرتروز ساییدگی و ساییدگی مشهور استئوآرتریت به غضروف نرم و صاف که انتهای استخوان را پوشانده و به حرکت صاف مفاصل کمک می کند صدمه می زند.

    روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید ناشی از سیستم ایمنی بیش فعال ، نوعی التهاب ایجاد می کند که می تواند غضروف و گاها استخوان زیرین را از بین ببرد ، در نتیجه مفاصل آسیب دیده و تغییر شکل پیدا می کند.

    پوکی استخوان

اگر خون کافی در قسمت توپ مفصل لگن وجود نداشته باشد ، مانند نتیجه دررفتگی یا شکستگی باشد ، استخوان ممکن است فروپاشیده و تغییر شکل یابد.

اگر درد مفصل ران دارید ممکن است تعویض مفصل ران را در نظر گرفته شود، برخی از این دلایل شامل :

    با وجود داروهای ضد درد همچنان ادامه دارد

    با راه رفتن بدتر می شود ، حتی با عصا یا واکر

    خواب شما را مختل می کند

    لباس پوشیدن را دشوار می کند

    بر توانایی شما در بالا یا پایین رفتن از پله ها تأثیر می گذارد

    بالا آمدن از جایگاه نشسته دشوار می کند

خطرات تعویض مفصل لگن

خطرات مرتبط با جراحی تعویض مفصل ران می تواند شامل موارد زیر باشد:

    لخته شدن خون

لخته ها می توانند پس از عمل در رگهای ساق پا ایجاد شوند. این می تواند خطرناک باشد زیرا قطعه ای از لخته می تواند خاموش شود و به ریه ، قلب یا به ندرت مغز شما سفر کند. پزشک ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای کاهش این خطر تجویز کند.

    عفونت

عفونت ها می توانند در محل برش و در بافت عمیق تر در نزدیکی باسن جدید شما ایجاد شوند. بیشتر عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند ، اما یک عفونت عمده در نزدیکی پروتز شما ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن و جایگزینی پروتز داشته باشد.

    شکستگی

در حین عمل ممکن است قسمتهای سالم مفصل لگن شما دچار شکستگی شود. بعضی اوقات شکستگی ها به اندازه کافی کوچک هستند تا به خودی خود بهبود یابند ، اما ممکن است شکستگی های بزرگتر با سیم ، پیچ و احتمالاً یک صفحه فلزی یا پیوند استخوانی تثبیت شود.

    قرار گیری در موقعیت های نادرست

موقعیت های خاص می تواند باعث شود تا توپ مفصل جدید شما به ویژه در چند ماه اول بعد از عمل از پریز خارج شود. در صورت دررفتگی مفصل ران ، پزشک ممکن است شما را با یک بریس جا دهد تا باسن در وضعیت صحیح قرار گیرد. اگر مفصل ران دررفتگی خود را حفظ کند ، غالباً برای تثبیت آن عمل جراحی لازم است.

    آسیب عصبی

به ندرت ممکن است اعصاب ناحیه ای که ایمپلنت در آن قرار دارد آسیب ببیند. آسیب عصبی می تواند باعث بی حسی ، ضعف و درد شود.

نکات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

قبل از عمل با جراح ارتوپدی خود برای معاینه ملاقات خواهید کرد. جراح:

    در مورد تاریخچه پزشکی و داروهای فعلی خود سؤال کنید

    باسن خود را معاینه کنید ، به محدوده حرکت در مفصل و قدرت عضلات اطراف آن توجه کنید

    آزمایش خون و اشعه ایکس سفارش دهید. MRI به ندرت مورد نیاز است

در طی این ارزیابی قبل از عمل زمان خوبی است که می توانید در مورد روش سؤال کنید. حتماً در هفته قبل از عمل دریابید که از کدام داروها باید پرهیز کنید یا به مصرف آنها ادامه دهید.

از آنجا که مصرف دخانیات می تواند در بهبودی اختلال ایجاد کند ، حداقل یک ماه قبل از عمل و حداقل دو ماه بعد از عمل مصرف محصولات دخانی را متوقف کنید. در صورت نیاز به کمک برای ترک ، با پزشک خود مشورت کنید.

مراحل جراحی تعویض مفصل لگن

وقتی از نظر عمل جراحی خود را بررسی می کنید ، از شما خواسته می شود که لباس های خود را بردارید و لباس راحتی را در بیمارستان بگذارید. به شما یک بلوک نخاعی داده می شود ، که نیمی از قسمت پایینی بدن را بی حس می کند ، یا یک بی حسی عمومی است.

جراح شما همچنین ممکن است با تزریق بی حسی در اطراف اعصاب یا داخل و اطراف مفصل ، بلوک عصبی برای شما ایجاد کند تا بعد از عمل جراحی درد شما را مسدود کند.

    از طریق لایه های بافت ، برش را در قسمت جلوی یا طرف باسن شما انجام می دهد

    استخوان و غضروف های آسیب دیده و آسیب دیده را از بین می برد و استخوان سالم را سالم نمی ماند

    سوکت پروتز را در استخوان لگن خود قرار دهید تا سوکت آسیب دیده جایگزین شود

    توپ گرد را در بالای استخوان ران خود با توپ پروتز جایگزین کنید ، که به ساقه ای وصل می شود که در همسایه شما قرار دارد

تکنیک های تعویض مفصل ران به طور مداوم در حال تکامل است. جراحان همچنان به تکنیک های جراحی کمتر تهاجمی ، که ممکن است باعث کاهش زمان بهبودی و درد شود ، ادامه می دهند.

نکات بعد از عمل جراحی آرتروپلاستی لگن

بعد از عمل جراحی ، در حالی که بیهوشی شما از بین می رود ، چند ساعت به منطقه ریکاوری منتقل می شوید. کادر پزشکی فشار خون ، نبض ، هوشیاری ، درد یا راحتی شما و نیاز شما به داروها را تحت نظر دارند.

برخی از افراد می توانند در همان روز به خانه بروند اما اکثر آنها یک یا دو شب در بیمارستان بستری هستند. از شما خواسته می شود تا نفس عمیق بکشید ، سرفه کنید یا به وسیله آن ضربه ای بیندازید تا مایعات از ریه های شما خارج شود.

پیشگیری از لخته شدن خون

بعد از عمل شما در معرض خطر لخته شدن خون در پاها قرار خواهید گرفت. اقدامات ممکن برای جلوگیری از این عارضه عبارتند از:

    زود حرکت به شما توصیه می شود به زودی پس از عمل ، با عصا یا پیاده روی بنشینید و راه بروید. این اتفاق احتمالاً در همان روز جراحی یا روز بعد اتفاق می افتد.

    اعمال فشار. چه در حین و چه بعد از عمل ، ممکن است جوراب های فشرده سازی الاستیک یا آستین هوا بادی شبیه به دکمه فشار خون در پاهای پایینی خود داشته باشید. فشار ناشی از آستین های متورم باعث می شود تا خون در رگهای ساق پا نماند و احتمال ایجاد لخته ها را کاهش می دهد.

    داروهای رقیق کننده خون. جراح شما ممکن است بعد از عمل جراحی رقیق کننده خون یا دهان را تجویز کند. بسته به اینکه به زودی راه می روید ، چقدر فعال هستید و خطر کلی لخته شدن خون وجود دارد ، ممکن است برای چندین هفته بعد از عمل به رقیق کننده خون نیاز داشته باشید.

برای برقراری ارتباط با دکتر پویان علوی نژاد می توانید با شماره 06133916233 تماس حاصل فرمایید .
پیج اینستاگرام دکتر پویان علوی نژاد

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

یک فیزیوتراپی ممکن است شما را در انجام تمریناتی که می توانید در بیمارستان و خانه انجام دهید برای بهبودی سریع تر کمک کنید.

فعالیت و ورزش باید یک قسمت منظم از روز شما باشد تا مجدداً از مفصل و عضلات استفاده کنید. فیزیوتراپی شما تمرینات تقویتی و تحرک را توصیه می کند و به شما در یادگیری نحوه استفاده از وسایل راه رفتن مانند واکر ، عصا یا عصا کمک می کند. با پیشرفت درمانی ، معمولاً وزنی را که می توانید روی پای خود بگذارید ، افزایش می دهید تا اینکه بتوانید بدون کمک خود راه بروید.

آماده سازی منزل برای بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

قبل از ترک بیمارستان ، شما و مراقبانتان نکاتی درباره مراقبت از باسن جدید خود دریافت خواهید کرد. برای انتقال صاف:

     وسایل روزمره را در دسترس قرار دهید ، بنابراین نیازی به خم شدن یا رسیدن به سمت بالا نیست

    درمورد تغییراتی در خانه خود در نظر بگیرید ، مثلاً اگر توالت فرنگی ندارید حتما قبل از جراحی تهیه کنید .

    موارد مورد نیاز مانند تلفن ، بافت ، تلویزیون از راه دور ، دارو و کتاب های خود را در نزدیکی منطقه ای قرار دهید که بیشتر وقت خود را در حین بهبود می گذرانید.

شش تا 12 هفته بعد از عمل ، شما با جراح خود قرار ملاقات پیگیری خواهید داشت تا مطمئن شوید که مفصل ران به درستی بهبود می یابد. اگر پیشرفت به خوبی پیش برود ، اکثر افراد تا این زمان حداقل برخی از نسخه های فعالیت های عادی خود را از سر می گیرند. بهبود بیشتر با بهبود قدرت غالباً برای شش تا 12 ماه اتفاق می افتد.

سایر مقالات

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل رانو

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

یک × پنج =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button