آیا کیست زانو خطرناک است؟

کیست زانو چیست؟ انواع کیست هایی که در نواحی زانوها ایجاد می شود کدامند و چه علائمی دارد؟ کیست زانو به چه  دلایلی رخ می دهد؟ و آیا درمان پذیر است؟در این مقاله از سایت دکتر پویان علوی نژاد، متخصص ارتوپدی و آرتروسکوپی زانو به موضوع درمان کیست زانو می پردازیم.

درمان کیست زانو

محتوا

کیست زانو چیست؟

کیست زانو به بخشی از مشکلاتی که گفته می شود که در نواحی زانو ها ایجاد می شود. این کیست ها در واقع مایعات اضافی ای هستند که اجتماعی بی جهت دارند و عارضه هایی را به همراه می آورند.

 انواع کیست

کیست زانو دو نوع عمده دارد: یکی کیست منیسک، دومی کیست بیکر. این دو نوع کیست علائم مربوط به خود را دارد و نیز علل مختلفی در آن دخیل است.

کیست بیکر

در مواردی مشاهده شده است که مایعی که به طور عادی در فضای داخلی زانو ها وجود دارد از حدی فراتر رفته و موجب می شود که آب اضافی در نواحی پشت زانو جمع شود. همین مساله نیز خود عاملی می شود بر بروز مشکلاتی از جمله درد ها.

در صورتی که زانو دچار کیست بیکر شود در مواردی کبودی و تورم ایجاد می شود. علاوه بر آن ناحیه زانو با کاهش قابلیت حرکتی روبرو خواهد بود و نیز آنکه افراد گاهی حس می کنند ناحیه پشتی زانو سفت شده است.

علل موثر بر کیست بیکر

  1. آرتروز در نواحی زانو
  2. آرتریت
  3. مشکلات التهابی که در مفاصل زانو ایجاد می شود
  4. آسیب به بخش های غضروفی

درمان کیست بیکر

کیست بیکر به طرور کلی درمان ندارد. معمولا این کیست نشاندهنده بیماریهای دیگری مانند روماتیسم مفصلی یا استئوآرتریت است. در صورتی که این بیماری ها درمان شود، کیست بیکر نیز ناپدید می شود. اگر کیست بیکر برای فرد بیمار احساس ناراحتی و درد ایجاد کند، می توان به کمک زانوبندهای طبی، سرمای موضعی، و مصرف داروهای ضدالتهابی درد را کاهش داد. البته در موارد شدیدتر، پزشک ارتوپد با کشیدن مایع کیست و تزریق کورتیکوستروئید به تسکین درد کمک کند. البته جراحی و خارج کردن کیست زانو، از راه های دیگر درمانی محسوب می شود.

 کیست منیسک

این کیست در ناحیه ای از زانو ایجاد می شود که منیسک نامیده می شود. این بخش از زانو عهده دار بخش هایی از فعالیت های زانو است. در واقع زمانی که ضربه ای به زانو وارد می شود منیسک بخشی از درد ها را به خود جذب می کند. به نوعی همچون ضربه گیری در هنگام وارد امدن فشار یا ضربه عمل می کند که از درد ضربه ها بکاهد. در برخی از شرایط عللی موجب می شوند که درد هایی در این ناحیه ایجاد شود. در صورتی که در منیسک پارگی رخ دهد موجب می شود که کیست در اطراف آن ایجاد شود. در مواردی مایع اضافی زانو ها یا وارد منیسک پاره می شوند یا اینکه آن را احاطه می کنند.

علائم کیست منیسک

  • مهمترین علائم کیست منیسک عبارتند از:

درد در هنگام ایستادن و مخصوصا بر روی منیسک زانو ایجاد می شود

  • وجود برجستگی ها بر روی منیسک زانو  که در قسمت خارجی زانو دیده می شود
  •  در برخی اوقات کیست بدون درد است

درمان کیست منیسک

پزشک متخصص ارتوپد، برای تشخیص دقیق تر،  سونوگرافی و ام آر آی، را پیشنهاد می کند. برای درمان این بیماری در صورت وجود درد، استفاده از داروهای ضد التهابی موثر است. پزشک در برخی موارد محتویات داخل کیست را با سوزن خارج می کند گر چه این روش موقتی است و دیده شده است مایع داخل کیست دوباره از مایع پر می شود.  اگر پزشک تصمیم بگیرد با جراحی، این کیست را از بدن خارج کند با استفاده از روش آرتروسکوپی این کار را می کند.

روش های درمانی کیست زانو

یکی از سوالاتی که به صورت پرتکرار از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که آیا کیست زانو درمان می شود یا خیر؟. برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که بسته به این که افراد در چه مرحله ای از این بیماری هستند روش های مختلفی بکار گرفته می شود. از جمله روش های درمانی کیست زانو:

  • فیزیو تراپی؛ انجام فعالیت های کششی می تواند تا حد زیادی در کاهش درد و علائم این بیماری مثمر ثمر باشد.
  • دارو درمانی و استفاده از انواع قرص های مسکن نیز در مواردی بکارگرفته می شود که درد شدید باشد و بیمار نیازمند کمک های دارویی برای تحمل درد باشد.
  • در مواردی نیز پزشک توصیه می کند که برای کاهش درد از کمپرس های یخ استفاده کنید.

*توصیه این است که در مدتی که با این مشکل مواجه هستید تلاش کنید که فشار کمتری به نواحی زانو وارد کنید تا از وخیم شدن وضعیت کیست جلوگیری شود.

*البته این  نکته را در نظر داشته باشید که در مواردی بدون اینکه روند درمانی خاصی طی شود کیست زانو بهبود پیدا می کند.

نتیجه گیری

در پایان به عنوان سخن پایانی این نکته را یادآور می شویم که در برابر تمامی مشکلاتی که زانو با آن مواجه می شود باید حساسیت زیادی داشته باشید. در صورتی که با کوچکترین علائم غیرعادی روبرو شدید حتما در اولین فرصت باید اقدامات تشخیصی و روند درمانی را آغاز کنید تا از پیشروی و حاد شدن مشکلات جلوگیری کنید. از این رو تمامی افراد می توانند بدون نگرانی و دغدغه به بهترین و معتبر ترین پزشکان این حوزه مراجعه کنند و روند درمانی را به آنان بسپارند.

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

پاسخ

7 + هجده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button