ارتوکین تراپی

افراد  بسیاری هستند که با افزایش سن با مشکل آرتروز مواجه می شوند و به دنبال آن علائمی مانند درد و تورم بروز پیدا می کند که در برخی از موارد می تواند بسیار دردناک باشد. آرتروز به معنای ساییدگی مفصل می باشد که می تواند محدودیت حرکت در آن مفصل ایجاد نماید امروزه برای درمان آرتروز روش های مختلفی ارائه شده است که بهترین و تاثیر گذار ترین روش درمانی ارتوکین تراپی شناخته شده است که در ادامه مطلب در رابطه با این روش درمانی توضیحات لازم داده شده است.

ارتوکین تراپی متد جدید درمان آرتروز به صورت هوشمند از آلمان است که در حال حاضر بعنوان بهترین روش درمانی آرتروز شناخته شده است که نتایج بسیار درخشانی را برای بیمارانی که با مشکل آرتروز مواجه هستند بوجود آورده است.

با روش درمانی ارتوکین تراپی می توان علائم و نشانه های آرتروز مانند درد، تورم، محدودیت در حرکت و … را به طور کامل با یک یا چند جلسه درمانی برطرف کرد.

محتوا

استئوآرتریت چیست؟

در اصطلاح به ازبین رفتن غضروف مفصلی استئوارتریت گفته می شود، عوامل مختلفی می تواند باعث بروز این بیماری شود و موجب اختلال عملکرد و درد و تورم در ناحیه مفصل شود . افزایش تولید سیتوکین ها بخصوص اینترلوکین1 ( یک خانواده مهم از اینترلوکین‌ های بدن است که از گلبول های سفید ترشح می‌شوند و نقش مهمی را در ایمنی بدن و پاسخ های التهابی ایفا می کند.)  یکی از علت های اصلی بروز استئوارتریت یا آرتروز است.

ارتوکین چیست و چکونه تاثیر می گذارد؟

ارتوکین که در درمان آرتروز بکار گرفته می شود یک متابولیت طبیعی مشتق از خون بیمار است که شامل فاکتورهای رشد می باشد که می تواند با تزریق در ناحیه مورد نظر با اثرات شدید اینترلوکین1 مبارزه کند.

در این روش درمانی  فاكتورهای رشد و پروتئين های ضد التهابی از خون بيمار گرفته می شود و در مفصل مورد نظر تزریق می شود، کمبود پروتئین در تحلیل حجم غضروف های مفاصل نقش بسیار عمده ای دارد که با انجام این تزریق به طور کامل می توان این مشکل را برطرف کرد. التهاب ناشی از اینترلوکین1 به طور کامل با روش درمانی ارتوکین تراپی از بین می رود . فاکتورهای رشد موجود در ماده تزریقی به مفصل باعث کاهش درد، تورم، بهبود عملکرد و بازتوانی مفصل می شود.

با انجام تحقیقات فراوان در زمینه درمان آرتروز ارتوکین تراپی بعنوان بهترین و اصلی ترین روش درمانی آرتروز شناخته شده است که نتایج آن بسیار ماندگار و طولانی مدتی می باشد، تا کنون روش های درمانی مختلفی برای درمان آرتروز مورد استفاده قرار می گرفت که بطور کامل علائم و نشانه های آرتروز را درمان نمی کرد و بعد از گذشت مدتی دو مرتبه بیمار با درد و تورم ناشی از آرتروز مواجه می شد اما امروزه با بکارگیری ارتوکین تراپی به طور کامل می توان آرتروز را درمان کرد و نتایج بسیار درخشانی را دریافت کرد.

روش درمانی ارتوکین تراپی که بعنوان سرم ضد التهاب درمان کنند آرتروز شناخته شده است مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA می باشد در ادامه مطلب در رابطه با فواید و مزایای روش درمانی ارتوکین تراپی توضیحاتی داده می شود. ارتوکین تراپی جایگزین بسیار مناسبی برای سایر روش های درمانی آرتروز می باشد که نتایج آن بسیار طولانی مدت و ماندگاری است . با استفاده از این روش درمانی دیگر نیازی به جراحی تعویض مفصل نمی باشد مگر در شرایطی که آرتروز بسیار شدید باشد.

روش انجام ارتوکین تراپی

در مرحله ی اول همانند نمونه گیری یا تزریق پی آر پی از بیمار خون گرفته شده که این کار اصلا دردناک نمی باشد. سپس این خون در دمای خاصی که 37 درجه سانتی گراد است نگه داری می شود تا پروتوین لازم که IL-1Ra است تولید شود. سپس این نمونه داخل دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد که این دستگان با حرکت چرخشی خود باعث جدا شدن اجزا خون می شود. در این صورت ما می توانیم پروتئین لازم را از خون جدا کنیم. این پروتئین با سرنگ مخصوص به بیمار تزریق می شود.

محل تزریق از طریق مشاهده ی سی تی اسکن و تشخیص محل درد مشخص می شود. این تزریق زمان طولانی نیاز ندارد و در 99 درصد موارد بیمار بلافاصله پس از تزریق مرخص شده و به خانه می رود.

مراقبت های پس از ارتوکین تراپی

پس از این روش لازم به انجام کار خاصی نیست و مراقبت ویژه ای ندارد تنها لازم است از وارد شدن فشار به ناحیه و انجام فعالیت هایی که باعث درد می شوند جلوگیری کنیم. این روند را باید سه تا چهار روز داشته باشیم تا شاهد بهترین نتیجه باشیم.

مزایای ارتوکین تراپی

در مقایسه با سایر روش های درمانی دیگر که برای آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد ارتوکین تراپی دارای مزایا بسیار بیشتری می باشد که به صورت خلاصه به شرح زیر می باشد:

 1. ماده تزریقی در مفصل، از نظر بیولوژیکی کاملا سازگار با بدن می باشد در نتیجه این روش درمانی هیچ گونه عارضه ای را برای بیمار به وجود نمی آورد.
 2. نتایج حاصل از ارتوکین تراپی بسیار طولانی مدت و ماندگار می باشد .
 3. فرآیند التهاب با انجام این تزریق به مرور زمان متوقف می شود .
 4. بهبود عملکرد مفاصل
 5. ارتقا بخشیدن دامنه حرکتی مفصل

عوارض ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی نیز مانند دیگر روش های درمانی ممکن است دارای عوارضی باشد که شایع ترین آن عفونت است. اما ممکن است فرد دچار عوارض دیگری نیز باشد مانند:

 1. درد در مفصلی که در آن تزریق انجام شده یا گاهی احساس سفتی مفصل
 2. نگرفتن نتیجه
 3. کبودی و یا تورم جای سوزن
 4. بی حس شدن ناحیه به علت وجود برخی بی حسی ها در ماده تزریقی

در مجموع طبق تحقیقات انجام شده عارضه دائمی و جدی برای بیمار وجود ندارد.

کاندیدای مناسب ارتوکین تراپی

در صورتی که شما یکی از بیماران استئوآرتریت هستید و تمایل به انجام جراحی ندارید می توانید روش ارتوکین تراپی را انتخاب کنید. در این روش همه نوع از استئوآرتریت از خفیف تا شدید می تواند درمان شود.

یکی دیگر از گروه هایی که می توانند از این روش استفاده کنند افراد با پارگی رباط یا تاندون هستند که عموما راه های دیگر را امتحان کرده اند و درمان نشده اند. ممکن اسا فرد پس از جراحی رباط صلیبی زانو به انجام ارتوکین تراپی نیاز پیدا کند.

همچنین این روش برای ورزشکارانی که دچار درد در ناحیه تاندون ها یا عضلات هستند هم تاثیرگذار می باشد.

مهم ترین نکته برای اینکه بفهمید ارتوکین تراپی برای شما مناسب است یا نه مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد است. پزشک با توجه به مشکل شما و همچنین تجربه ای که از ارتوکین تراپی دارد نسبت به عهارضه شمتا بهترین درمان را پیشنهاد می کند.

نتیجه گیری:

طبق تحقیقات انجام شده جمعیت کشور به سمت سالمندی پیش می رود و این افراد به مرور زمان با مشکلات حرکتی مواجه می شوند که می تواند همراه با احساس درد باشد. برای برطرف کردن این مشکل روش های درمانی مختلفی ارائه شده است که برخی از این روش ها درمان دارویی و شیمیایی می باشد که می تواند باعث بروز عوارض احتمالی شود. به همین علت است که استقبال چندانی از این روش های درمانی نشده است. آرتروز بیماری است که اکثر افراد مسن با آن مواجه می شوند درمان آرتروز با ارتوکین تراپی بعنوان آخرین درمان این بیماری به حساب می آید که موفقیت بزرگی را کسب کرده است و هیچ گونه عارضه ای را برای بیمار به همراه نمی آورد . بیماران عزیزی که با مشکل آرتروزمواجه هستند و به دنبال یک روش درمانی موفقی می باشند تا از علائم و نشانه های این بیماری رهایی پیدا کنند می توانند برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر در رابطه با ارتوکین تراپی از طریق راه های ارتباطی سایت اقدام نمایند .

 

دکتر پویان علوی نژاد

اينجانب متولد سال ١٣٥٥در اهوازمي باشم. دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان خود را در اهوازگذرانده و در سال ١٣٧٣ در مقطع دكتراي عمومي وارد دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شدم. پس از گذراندن دوره ي عمومي ، در سال ١٣٨٥تحصيلات تخصصي خود را در رشته ي ارتوپدي در دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز آغاز نمودم . بعد از اتمام دوره ي تخصصي ، در سال١٣٨٩طبابت خود را دراستان كرمانشاه و خوزستان آغاز نمودم و در اين مدت دوره هاي تكميلي فلوشيپي ارتروسكوپي را در المان و هند و دوره هاي ساليانه prp و Regenerative medicineدرآمريكا گذرانده ام و در حال حاضر ر دو بخش دولتي و خصوصي مشغول به خدمت رساني هستم.

2 thoughts on “ارتوکین تراپی

 1. محمد - سپتامبر 4, 2020 در 8:30 ب.ظ

  سلام ارتوکین تراپی چه فرقی با پی آرپی داره؟

  پاسخ
  • dralavinejad - می 6, 2021 در 12:44 ب.ظ

   سلام دوست عزیز می توانید به پیج دکتر یا مقالات سایت سر بزنید.

   پاسخ

پاسخ

1 × یک =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button