کیست منیسک

کیست منیسک

امروزه، کیست منیسک یکی از بیماری های شایع  زانو و جزء کیست های زانو به حساب می آید، که این عامل عوارضی در زانوی بیمار و راه رفتن او ایجاد می کند. در این مقاله به کیست منیسک و عوارض و علائم ایجاد آن می پردازیم.

 کیست منیسک (غضروف نیمه هلالی) ، تورمی نسبتا سفت و تحت کشش در لبه مفصل معمولا، در سطح خارجی ، بوجود می آورد.

علت ایجاد کیست منیسک

کیست ها بصورت خود به خودی به وجود می آیند ، اما غالبا یک سابقه ی قبلی آسیب مستقیم  در محل ایجاد کیست وجود دارد که تاثیر بسزایی در ایجاد کیست ها در منیسک دارد.

 

 عوارض ناشی از کیست منیسک  برای بسیاری از بیماران ایجاد درد و ناراحتی میکند.  دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان کیست منیسک ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید .

 

آسیب شناسی کیست منیسک

این تورم، از تکثیر بافت فیبرو به شکل لانه زنبوری با حفرات کیستی کوچک به وجود آمده است، که این حفرات حاوی مقدار اندکی مایع شفاف ژلاتینی هستند.

علائم کیست منیسک

این عارضه در منیسک خارجی نسبت به منیسک داخلی، شایع تر می باشد. تورم واضح در محل کیست دیده می شود، که هنگام فلکشن خفیف زانو روی لبه مفصل و معمولا در قدام لیگامان خارجی (یا داخلی) بهتر مشخص می گردد. این تورم در شب دردناکتر می شود و معمولا فشار بر آن باعث بروز درد می شود. جدار این کیست ها آنچنان تحت کشش است که هیچگاه تموج در آن ها مشاهده نمی شود و در واقع گاهی با استخوان اشتباه می شوند.

کیست منیسک

کیست منیسک

درمان کیست منیسک

بطور معمول در ابتدا، متخصص ارتوپد ، به منظور تشخیص عارضه ی ایجاد شده در منیسک ، انجام رادیولوژی را تجویز می نماید.

رادیولوژی

در عکس رادیوگرافی ممکن است ، خوردگی در لبه کوندیل تیبیا در محل تماس با کیست دیده شود. در تصاویر MRI، منشا گرفتن کیست از منیسک تایید می شود و این کیست ها، از تومورهای خطرناک تر بافت نرم ، تمایز داده می شوند.

اگر معلولیت و علائم ناشی از کیست شدید باشد، باید کیست به همراه منیسک و منشاء آن، برداشته شوند. بسیار به ندرت می توان از طریق آرتروسکوپی زانو ، کیست را برداشت و منیسک را بدون آسیب باقی گذاشت.

منیسک خارجی دیسکی شکل

به ندرک منیسک خارجی (غضروف نیمه هلالی) طی تکامل خود به شکل طبیعی ، یعنی شکل هلالی در نمی آید. بلکه به شکل جنینی خود؛ یعنی توده ای، ضخیم و دیسکی شکل بین کوندیل خارجی استخوان ران و تیبیا باقی می ماند.

علائم منیسک خارجی دیسکی شکل

منیسک دیسکی شکل ممکن است؛ باعث ناراحتی مداوم زانو و خالی کردن زانو شود. معمولا حین حرکات فلکشن و اکستنشن زانو، یک صدای کلیک بلند شنیده می شود.

این علائم غالبا در سنین کودکی و بلوغ واضح می شود. اگر درد و ناراحتی بیمار زیاد باشد، باید منیسک را خارج نمود. این بیماران در خطر ابتلا به آرتریت دژنراتیو در سنین بالاتر هستند.

مقالات مرتبط ارائه شده توسط دکتر علوی نژاد:

آرتروز زانو

تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی زانو

پاسخ

3 × چهار =