کیست بیکر

کیست بیکر

کیست بیکر چیست؟

عوارض کیست بیکر چیست ؟

کیست بیکر در کجا ایجاد می شود؟

با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال های بالا دست یابید.

کیست بیکر چیست؟

کیست پوپلیتئال اصطلاح دیگری است که به کیست بیکر اطلاق می شود. کیست بیکر ، تورمی می باشد که به سبب تجمع مایع خارج شده از مفصل زانو ، ایجاد می گردد. کیست بیکر جزء عوارض شایع مفصل زانو می باشد و از طریق تکنیک های درمانی ساده برطرف می گردد.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا در تشخیص و درمان کیست بیکر می باشند . شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره ، از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علل ایجاد کیست بیکر

این کیست زمانی که فشار ایجاد شده توسط وزن، سبب می شود تا مایع داخلی مفصل زانو به دام بیفتد ، ایجاد می گردد. تجمع مایع مفصلی زانو باعث ایجاد عوارض نامطلوبی همچون : تورم و دردناک شدن پشت زانو می گردد. بدام افتادن مایع مفصلی در هر شخص متفاوت می باشد.

همچنین در مواردی عوارضی سبب ایجاد کیست بیکر در زانو می شوند. بطور مثال در کودکان بیمار ایجاد این کیست معمولا به دلیل وجود کیسه ی مایع کوچکی بنام بورس ، می باشد.

یک کیست بیکر ، فتقی از حفره ی سینوویال زانو و ایجاد کیسه ای مملو از مایع به سمت پایین و پشت زانو می باشد. نقش کیسه سینوویال ، محافظت از استخوان‌های زانو می باشد.

کیست بیکر ، یک ضایعه اولیه نیست بلکه همیشه ثانویه به اختلالی دیگر در زانو ، مانند آرتریت روماتوئید یا استئوآرتریت همراه با افیوژن مداوم سینوویال ایجاد می گردد.

گاهی این کیست ممکن است پاره شود و درد و تندرنس حاصل از آن ممکن است با یک ترومبوز وریدهای عمقی پا اشتباه گرفته شود.

کیست بیکر در بزرگسالان به دنبال بیماری های التهابی مفصل و یا آسیب دیدگی مفصل زانو ایجاد می گردد. در بیماری آرتروز زانو ، به دنبال ادامه ی آسیب دیدگی های داخلی مفصل ، مایع مفصلی به سمت جلو حرکت می کند و سبب ایجاد برجستگی و کیست بیکر می گردد.

ازلحاظ بالینی در هنگام تشکیل کیست بیکر ، یک تورم کیستی نرم نزدیک به خط وسط ، در پشت زانو یا قسمت فوقانی ساق پا احساس می شود. اختلال زمینه ای زانو و افیوژن سینوویال نیز معمولا به وضوح قابل تشخیص هستند.

کیست بیکر

کیست بیکر

تشخیص کیست بیکر

توصیه می شود زمانی که در پشت زانوی خود احساس درد و سفتی داشتید و یا با برجستگی و تورم مواجه شدید، به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید و دلیل این امر را بررسی کنید. اگر طبق بررسی های انجام شده توسط متخصص ، وجود کیست بیکر منشاء عوارض ایجاد شده باشد؛ لازم است چند آزمایش به منظور تایید و اطمینان از تشخیص انجام پذیرد.

یکی از تکنیک های تشخیصی کیست بیکر استفاده از تصویر برداری از زانو می باشد. هنگامی که در مورد ضایعه ای تردید وجود دارد، انجام ام آر آی یا سونوگرافی به جهت تایید تشخیص و یا تعیین ماهیت ضایعه ، امری ضروری می باشد.

درمان کیست بیکر

در اکثر موارد، درمان باید به منظور رفع اختلالات زمینه ای زانو انجام شود که بدنبال این امر کیست بیکر نیز درمان می گردد. با این حال اگر کیست بیکر بزرگ باشد، توصیه می شود تا کیست برداشته شود. به منظور بررسی شرایط کیست بیکر و انتخاب نحوه ی درمان آن گاها لازم است تا نمونه ای از آن به بافت شناسی فرستاده شود و نتایج حاصل از آن مورد بررسی قرار گیرد.

پاسخ

11 − 3 =