سوالات متداول دکتر علوی نژاد

سوالات متداول دکتر پویان علوی نژاد

 سوالات متداول تعویض مفصل 

تعویض مفصل زانو سن خاصی دارد؟

معمولا جراحی تعویض مفصل زانو سن مشخصی ندارد. اگر ساییدگی مفصل زیاد باشد و مفصل تخریب شده باشد و بیمار دچار اختلال در عملکرد شود، کاندید جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.

پروتزهایی که برای جایگذاری در بدن استفاده می شوند چقدر طول عمر دارند؟

معمولا عمر این پروتزها بین ۱۰ الی ۱۵ سال می باشد. این طول عمر امروزه با گسترش فناوری و پیشرفت در عرصه ی مهندسی پزشکی، افزایش پیدا کرده است. اگر مفصلی که در آن پروتز تعبیه شده است دچاراخلالاتی شود، با جراحی مجدد پروتز را تعویض می کنند.

آیا جراحی های تعویض مفصل مثل جراحی تعویض مفصل زانو دارای عوارض می باشد؟

عوارض ناشی از جراحی های تعویض مفصل بیشتر مربوط به نحوه ی انجام جراحی توسط جراح ارتوپد و رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل توسط بیمار است. بنابراین با انجام جراحی مناسب توسط جراح مجرب، جراحی تعویض مفصل هیچ عارضه ای را متحمل بیمار نخواهد کرد.

آیا جلسات فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ضروری است؟

بله یکی از راهکارهایی که به دنبال درمان، بعداز جراحی تعویض مفصل ،صورت می گیرد انجام فیزیوتراپی است. با انجام فیزیوتراپی دامنه ی حرکتی مفصل مورد جراحی قرار گرفته شده ، تقویت می شود و به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

 سوالات متداول آرتروز

 

برای جلوگیری از آرتروز زانو چه کارهایی کنم؟

نحوه ی انجام فعالیت های روزانه ی خود را اصلاح کنید. درحدامکان از دوزانو ویا چهارزانو نشستن اجتناب کنید. از توالت فرنگی استفاده کنید و موارد مشابه دیگر را رعایت کنید تا مفصل زانو تحت فشار قرار نگیرد و سائیده نشود.

علت های ایجاد آرتروز زانو چیست؟

علت های متفاوتی سبب ایجاد آرتروز زانو می شود که ازمهم ترین آنها به عوامل ارثی و ژنتیکی ، نحوه ی انجام فعالیت های روزانه ، عوامل هورمونیک و … می توان اشاره کرد.

آیا ساییده شدن زانو سبب آرتروز زانو می شود؟

بله با توجه به سائیدگی مفصل زانو امکان ایجاد آرتروز در زانو و عوارض ناشی از آرتروز وجود دارد. به منظور اطلاعات بیشتر به مقاله ی سائیدگی زانو مراجعه کنید.

کمردردهای بعد از دوران بارداری درمان دارند؟

بله با مراجعه به متخصص ارتوپد و تشخیص علت درد در ناحیه ی کمر، راه های درمانی بررسی می شوند. معمولا توصیه می شود تا خانم ها در دوران بارداری خود از مصرف مواد تقویتی و کلسیم دار استفاده کنند تا دچار پوکی استخوان و درد در نواحی مختلف بدن خود نشوند.

 

سایر سوالات متداول

 

دوران نقاهت بعد از آرتروپلاستی مچ پا چه مدت طول می کشد؟

بعد از جراحي هاي تعويض مفصل ، دوران ريكاوري شامل: استراحت تا بهبود زخم و فروكش كردن درد اوليه و سپس فيزيوتراپي خواهد بود. مراقبت های بعد از جراحی در بهبود روند درمان و نتیجه ی رضایت بخش از عمل، تاثیر بسزایی دارد.

پاهای پرانتزی راه درمان دارد؟ سن و جنسیت در درمان پای پرانتزی تاثیر دارد؟

زانوي پرانتزي بعد از رد كردن و اصلاح علتهاي متابوليك ، به روش استئوتومي قابل اصلاح است. البته راه درمانی به سن و انتظارات بيمار از درمان هم بستگي دارد ، قطعا در يك زانوي ارتروتيك كه كانديد تعويض مفصل است ، جايگاهي ندارد.