نقش ورزش در پوکی استخوان

نقش ورزش در پوکی استخوان

نقش ورزش در پوکی استخوان از جمله مهم ترین موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان می باشد. با انجام فعالیت های ساده ی ورزشی می توانید خود را نسبت به ابتلا به پوکی استخوان ایمن سازید و اسکلت بندی بدن خود را تقویت کنید.

در این مقاله نقش ورزش در پوکی استخوان را بررسی می کنیم.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان پوکی استخوان ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بیماری پوکی استخوان

استخوان ها نقش مهمی را در ساختار اسکلتی و محافظتی بدن ایفا می کنند. استخوان ها مانند پایه و داربست هستند که از سایر بافت ها و اندام های بدن مانند مغز، قلب و ریه محافظت می کنند. همچنین استخوان ها محل اتصال عضلات بدن و تجمع و ذخیره سازی کلسیم در بدن هستند.

پوکی استخوان از جمله شایع ترین و مهم ترین عارضه ای است که متحمل استخوان های بدن می شود و کارایی آن ها را مختل می کند. استخوان ها در دوران جوانی و کودکی مستحکم تر می باشند و حداکثر تراکم و استحکام استخوانی در سن ۲۰ سالگی می باشد. بعد از بیست سالگی به مرور زمان ، از تراکم استخوان ها کاسته می شود. در سنین بالاتر از ۵۰ تا ۶۰ سالگی نیز این کاهش تراکم تشدید می شود و فرد در معرض عوارض نامطلوبی مانند شکستگی مفصل لگن و …  قرار می گیرد.

معمولا درگیر شدن زنان به پوکی استخوان نسبت به مردان ، بیشتر است. بنابراین این نکته حائز اهمیت است که نوجوانان مخصوصا دختران ، با توجه به نکات مراقبتی ، حداکثر میزان تراکم استخوان را در این سن برای استخوان های خود ، فراهم سازند. به دنبال تقویت استخوان ها در این سنین ، فرد کمتر در معرض عارضه های استخوانی از جمله پوکی استخوان ، درسنین بالاتر و پیری قرار می گیرد و مقاومت بدن فرد ، در برابر بیماری های استخوانی بالاتر می رود.

نقش ورزش در پوکی استخوان

نقش ورزش در پوکی استخوان

راه های جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان

راه های تقویت و استحکام بخشی به استخوان، متنوع می باشد که در زیر به پاره ای از عوامل مهم در این زمینه اشاره می کنیم.

 • مصرف مواد غذایی مناسب
 • مصرف مناسب و کافی کلسیم و ویتامین دی
 • ورزش بصورت مداوم
 • دوری جستن از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
 • و…

در موارد ذکر شده انجام فعالیت های ورزشی ، نقش مهمی را ایفا می کند. انجام فعالیت های ورزشی بصورت مداوم اثرات مفیدی بر دستگاه ها و اندام های بدن می گذارد. همچنین با ورزش کردن درست و مداوم می توان استحکام استخوان ها را تقویت بخشید.

انجام فعالیت های ورزشی به صورت ایستاده، مانند : مصرف کلسیم و ویتامین دی ، تاثیر بسزایی در افزایش تراکم استخوان ها دارد و مهر تایید بر نقش ورزش در پوکی استخوان می زند. این ورزش ها سبب می شوند تا نیروی وزن بدن ، بتواند استخوان های ستون مهره، لگن و اندام های تحتانی بدن را ، درگیر کند و تحت تاثیر قرار دهد.

درگیر شدن استخوان های بدن و استرس های وارد شده به آن توسط ورزش کردن ، یکی از راه های مهم و مفید در راستای ، قوی تر شدن استخوان ها می باشد. استخوان ها با وارد شدن نیرو و کشش به آن ها ، قدرت و استحکام بیشتری پیدا می کنند و بالعکس اگر نیرو و کششی را متحمل نشوند، تراکم و استحکام خود را به مرور زمان از دست می دهند و تضعیف می شوند.

جالب است بدانید ، فضانوردان که به مدت زیادی در فضا بصورت معلق ودرحالت بی وزنی ، قرار می گیرند، بیشتر مستعد پوکی استخوان هستند.

نقش ورزش در پوکی استخوان

نقش ورزش در پوکی استخوان

نکات مهم در نقش ورزش در پوکی استخوان

نکته ی مهم در مبحث نقش ورزش در پوکی استخوان ، این است که ؛ ورزش هایی که نیروی وزنی زیادی را متحمل استخوان ها نمی کنند ، (مانند: شنا و ورزش های مشابه آن) در تراکم بخشی استخوان ، تاثیر بالایی ندارند.

در زیر به پاره ای از ، ورزش های ایستاده ای که سبب ، اعمال نیروی وزنی مناسب به استخوان ها و سبب تحکیم و تراکم استخوان ها می شوند، را مطرح می کنیم.

 • پیاده روی و دویدن
 • ورزش تنیس
 • بسکتبال
 • کوه نوردی
 • ورزش فوتبال
 • وزنه برداری و …

به منظور استحکام بخشی به استخوان ها لازم است تا ورزش های ایستاده بصورت مداوم و هرروز انجام شوند. حداقل روزی نیم ساعت. مدت زمان انجام این ورزش ها در سنین نوجوانی بیشتر می باشد.

ورزش در سنین بالا

نقش ورزش در پوکی استخوان مهم و غیرقابل انکار می باشد ، به گونه ای که نداشتن فعالیت بدنی در نوجوانی و در سنین کودکی منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود، که این امر عوارض متنوعی را در سنین بالا و دوران پیری ،به استخوان ها  وارد می آورد.

در سنین بالا و دوران پیری اهمیت انجام ورزش های ایستاده بسیار زیاد است؛ زیرا با ورزش نکردن در این دوران، روند پوکی استخوان با سرعت بیشتری طی می شود و فرد متحمل عوارض نامطلوب زیادی می شود.

سایر مقالات ارائه شده توسط دکتر علوی نژاد :

درمان روماتیسم 

آرتروز زانو

درمان آرتروز

پاسخ

3 × دو =

Call Now Button