نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو بیماری شایعی در میان دختران جوان ویا ورزشکاران (مخصوصا دوندگان) می باشد.

در این مقاله به علائم نرمی کشکک زانو و راه های درمانی آن می پردازیم.

در این بیماری به علل نامعلومی ، سطح غضروفی استخوان کشکک زانو به ویژه سطح مفصلی داخلی، خشن و رشته رشته می شود. این وضعیت از استئوآرتریت متمایز می باشد، اما در سال های بعد ممکن است استئوآرتریت نیز به آن اضافه شود.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان نرمی کشکک زانو ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم نرمی کشکک زانو

شیوع این بیماری در خانم ها معمولا بیشتر است. دختری در سن ۱۵ تا ۱۸ سال ممکن است درگیر نرمی کشکک زانو شود وعلائمی مانند:

  • درد عمیق در ناحیه ی زانو و پشت کشکک زانو

(این درد در هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود.)

  • تجمع مایع درون مفصل

با لمس سطح عمقی استخوان کشکک پس از راندن آن به یک سمت ممکن است بتوان تندرنس را در مفصل شناسایی کرد. همچنین یک نقطه دارای حداکثر تندرنس روی قسمت قدامی کوندیل داخلی استخوان ران وجود دارد.

  • حرکات زانو ممکن است با ایجاد کریپتاسیون ظریف روی استخوان کشکک زانو همراه باشند که به دست معاینه گر نیز منتقل می شوند.

این کریپتاسیون هنگامی که بیمار در وضعیت ایستاده ، حرکت ورزشی شامل خم کردن زانو را انجام می دهد، بهتر لمس می شود.

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

تشخیص نرمی کشکک زانو

عکس های رادیوگرافی تهیه شده ، از بیماران دچار نرمی کشکک زانو، طبیعی هستند، اگرچه برای شناسایی نیمه دررفتگی یا انحراف جانبی استخوان کشکک ، باید نمای محوری زانو نیز عکس برداری شود.

تصاویر ام آر آی نیز ممکن است گاها شیار یا ترک هایی را در سطح غضروفی استخوان کشکک نشان دهند، اما این تصاویر به اندازه ی دید مستقیم جراح طی آرتروسکوپی زانو قابل اعتماد نیستند. در آرتروسکوپی زانو ممکن است باندهای سینوویال نیز (درصورت وجود) دیده شوند که اطلاعات بیشتری را در روند تشخیص و درمان نرمی کشکک زانو در اختیار جراح ارتوپد قرار می دهد.

درمان نرمی کشکک زانو

درمان این بیماری تقریبا، از تکنیک های غیرجراحی منشا می گیرد.

  • بانداژ الاستیک مفصل زانو

مفصل زانو بانداژ می شود و نیاز است از فعالیت های شدید مفصلی دوری گزید. این روش درمانی معمولا علائم نرمی کشکک زانو را تاحد قابل قبولی کاهش می دهد.

  • فیزیوتراپی

در این روش با ثابت کردن استخوان کشکک زانو از سمت داخل و تقویت عضله ی واستوس داخلی می توان به درمان نرمی کشکک زانو کمک کرد.

در صورتی که شدت آسیب های کشکک زانو زیاد باشد و با تکنیک های درمانی غیرجراحی درمان نشود، از روش  های جراحی متفاوتی که برای درمان این بیماران ابداع شده است، استفاده می شود.

سایر مقالات دکتر علوی نژاد :

ارتوکین تراپی
درمان آرتروز

پاسخ

7 + 3 =