مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

آیا از مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن آگاهید؟

همانطور که در مقاله ی تعویض مفصل لگن بیان شده است، رعایت یک سری نکات مراقبتی بعد از این جراحی باعث تسریع روند بهبودی فرد می شود. جراحی تعویض مفصل دارای حساسیت بالایی می باشد و باید توسط جراح حاذق و مجرب صورت گیرد.

دقت داشته باشید تنها روند عمل جراحی و تکنیک اجرایی توسط جراح ارتوپد، نتیجه ی حاصل از جراحی را به طور کامل مشخص نمی کند، بلکه رعایت نکات مراقبتی توسط بیمار بعد از انجام این جراحی، در روند ایجاد نتیجه مثبت عمل تعویض مفصل، موثر است.

برخی اوقات به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و مراقبتی توسط بیمار شاهد ایجاد عوارض نامطلوبی مانند: در رفتگی مفصل لگن، شکستگی و… هستیم. در این حالت ممکن است جراحی تعویض مجدد مفصل لگن برای جبران عوارض یاد شده، از سوی متخصص ارتوپدی تجویز شود.

در این مقاله به مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن می پردازیم.

فیلم تعویض مفصل ران

در این قسمت نمونه ای از جراحی تعویض مفصل لگن توسط دکتر پویان علوی نژاد، جراح ارتوپد در اهواز،  را در خدمت شما عزیزان قرار می دهیم.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

رعایت برخی نکات مراقبتی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن لازم و ضروری می باشد. از این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر مفصل تعویض شده متورم و گرم بود، نیاز است از کمپرس سرد برای کاهش تورم و گرمای مفصل مورد نظر استفاده کنید. (در ۵ نوبت و در هربار به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه)
 • در هفته های ابتدایی بعد از جراحی تعویض مفصل، به صورت طاق باز بخوابید. از چرخاندن پاها و یا خوابیدن روی پای جراحی شده بپرهیزید.
 • اگر تعویض مفصل لگن یک طرفه باشد، توصیه می شود به هنگام خوابیدن به پهلوی سالم، متکا و شئ نرم بین پاهای خود قرار دهید.
 • خم نکردن پا، بیش از حد مجاز ( هرگز مفصل لگن خود را بیش از ۹۰ درجه خم نکنید.)
 • استفاده از ابزار کمکی برای برداشتن اشیاء از روی زمین و یا پوشیدن جوراب و…
 • از انجام حرکات سنگین و سریع بپرهیزید.
 • از وارد کردن فشار به مفصل لگن خودداری کنید.
 • سعی کنید تمام لوازم مورد نیاز خود را روی میز و یا صندلی در کنار خود قرار دهید و از خم شدن و یا چرخش های ناگهانی دوری کنید.

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

 • از وسایل کمکی مانند واکر و عصا برای راه رفتن استفاده کنید.
 • برای نشستن و برخواستن از وسایل کمکی استفاده کنید. به طور مثال دستگیره ای برای بلند شدن در کنار تخت خواب و در کنار توالت فرنگی قرار دهید تا از دستگیره برای برخواستن کمک بگیرید.
 • پاهای خود را روی یکدیگر قرار ندهید و از توالت فرنگی (با ارتفاع مناسب، طوری که مفصل لگن حدود ۵ تا ۶ سانتی متر بالاتر از مفصل زانو قرار گیرد.) استفاده کنید.
 • از کفش های مناسب استفاده کنید تا در هنگام راه رفتن لیز نخورید.
مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بالا رفتن از پله ها

برای بالا رفتن از پله ها نیاز است از نرده ها و عصا کمک گرفت. لازم به ذکر است بالا رفتن از پله ها باید آرام و با کفش مناسب صورت گیرد تا مشکلاتی مانند زمین خوردن برای بیمار ایجاد نشود.

هنگام بالا رفتن، ابتدا پای سالم خود را روی پله قرار دهید و با کمک نرده ها یا عصا ( بیشتر وزن خود را به سمت نرده و پای سالم خود ببرید) پای جراحی شده ی خود را بالا ببرید.

پایین آمدن از پله ها

برای پایین آمدن از پله ها دقت کنید که پله ها خیس نباشند. همانطور که در مطلب فوق ذکر شد، پوشیدن کفش مناسب می تواند احتمال خطراتی مانند لیز خوردن و به زمین افتادن را کم کند.

هنگام پایین آمدن از پله ها ابتدا عصا را روی پله ی پایینی قرار دهید و وزن خود را به سمت نرده یا عصا ببرید. سپس پای جراحی شده ی خود را روی پله ی پایینی بگذارید و به آرامی پای سالم خود را نیز پایین بیاورید.

خلاصه مطلب

همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، رعایت مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن که از سوی جراح ارتوپد تجویز می گردد، به بیمار کمک می کند تا سلامت خود را زودتر به دست بیاورد و دوره ی نقاهت کوتاه تری را سپری کند.

پاسخ

2 × 3 =

Call Now Button