مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

از مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو چه می دانید؟

یک سری نکات مراقبتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو باعث می شوند تا فرد دوره ی نقاهت و بهبودی خود را سریع تر طی کند.

در این مقاله سعی داریم به بیان مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو بپردازیم.

فیلم عمل تعویض مفصل زانو

برخی از افراد بنا به دلایل متفاوتی همچون؛ آرتروز زانو پیشرفته و… نیاز به عمل تعویض مفصل زانو پیدا می کنند. این افراد مشتاق به دیدن فیلم عمل تعویض مفصل زانو هستند تا بتوانند از روند این جراحی مطلع شوند.

در آرتروپلاستی زانو بنا به شرایط جسمانی فرد، سن وی و میزان و شدت آسیب دیدگی مفصل زانو ممکن است نیمی از مفصل و یا تمام آن با پروتز مصنوعی جایگزین شود.

در این قسمت نمونه ای از جراحی تعویض مفصل زانو توسط دکتر پویان علوی نژاد، جراح ارتوپد در اهواز را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

به طور معمول جراحی تعویض مفصل زانو به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه به طول می انجامد. اما لازم به ذکر است مدت زمان این جراحی بر حسب آسیب دیدگی مفصل زانو و عوارض جانبی آن، در هر فرد متفاوت است و ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر شود.

بیمار یک شب بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد و فردای آن مرخص می شود. (مدت زمان بستری بیمار و زمان مرخص شدن آن بسته به نظر جراح مربوطه می باشد.)

  • درد بعد از عمل پروتز زانو

ممکن است بیمار بعد از عمل تعویض مفصل زانو، احساس درد در منطقه ی جراحی شده داشته باشد. به همین منظور جراح برحسب شرایط جسمانی بیمار و سن او، داروهایی جهت تسکین درد و جلوگیری از عفونت مفصل تعویض شده، تجویز می نماید.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

نکات مهم در مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

بیماری که تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفته است باید به نکات مراقبتی توجه نماید تا دوره ی بهبودی خود را سریع تر سپری نماید و دچار عارضه های نامطلوب نگردد.

به طور مثال لازم است بیمار در روزهای بعد از جراحی، از ابزار کمکی مانند: عصا و واکر برای راه رفتن کمک بگیرد. همچنین در هنگام بالا و پایین شدن از پله ها نیز لازم است از عصا و نرده ها استفاده کند تا فشار زیادی به زانوی عمل شده ی خود وارد نکند.

انجام نرمش های مخصوص و فیزیوتراپی در هفته های ابتدایی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می تواند به تقویت دامنه ی حرکتی مفصل تعویض شده کمک بسیار زیادی کند. (تعداد جلسات فیزیوتراپی به وضعیت جسمانی بیمار بعد از عمل و نظر جراح مربوطه بستگی دارد.)

  • زانوی جراحی شده را بیش از ۹۰ درجه خم نکنید. توصیه می شود به مدت ۶ ماه بعد از عمل تعویض مفصل زانو، از نشستن روی زمین و صندلی های بسیار کوتاه خودداری کنید.

خلاصه مطلب

توجه به مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو باعث می شود تا زانوی جراحی شده و دامنه ی حرکتی او زودتر بهبود یابد. همچنین رعایت این نکات مراقبتی باعث می شود تا احتمال ایجاد عوارض نامطلوبی مانند دررفتگی، عفونت مفصل تعویض شده و… به حداقل برسد.

پاسخ

6 − 4 =

Call Now Button