علت و راه درمان صدا دادن زانو چیست؟

صدا دادن زانو

مطمئنا هرکدام از ما در طول زندگی خود متوجه صدا دادن مفصل زانوی خود بوده ایم. دلیل صدا دادن زانو چیست؟  آیا صدا دادن زانو نشان دهنده ی آسیب دیدگی این مفصل است؟

صدا دادن زانو را به منظور بررسی دقیق تر به دو گروه صدا دادن توام با درد و صدا دادن بدون درد تقسیم بندی می نماییم.

علت صدا دادن زانو چیست؟

۱- صدا دادن زانو بدون درد

در اکثر مواقع علت این امر، ضعف عضلات چهار سر می باشد که می توان این عضله را با انجام ورزش ها و نرمش های مخصوص تقویت کرد که بدنبال آن صدا دادن مفصل زانو نیز برطرف می شود.

۲- صدا دادن زانو توام با درد

علل متفاوتی ممکن است باعث ایجاد درد در مفصل زانو، شوند. به منظور بررسی و تشخیص دقیق و ریشه یابی دردی که هنگام صدا دادن زانو ایجاد می شود، باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کرد تا معاینات لازم انجام شود.

دکتر پویان علوی نژاد ،جراح و متخصص ارتوپد در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا در زمینه ی تشخیص و درمان بیماری های استخوانی و مفصلی می باشند .

شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره، از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. 

در اکثر مواقع، صدا دادن یا تق تق کردن زانو نگران کننده نمی باشد. بطور مثال با توجه به موارد زیر می توان از صدا دادن این مفصل جلوگیری کرد:

  • اگر کارمند هستید و مدت زمان طولانی پشت میز می نشینید، از زیر پایی استفاده کنید تا کمی پای شما بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.
  • اگر ورزش می کنید، ابتدا بدن خود را با انجام نرمش های مناسب گرم کنید تا از آسیب دیدگی های احتمالی مفاصل جلوگیری کنید.
  • در هنگام رانندگی های طولانی مدت، در مسافت های معنی از ماشین پیاده شوید و کمی راه روید. ( اگر در هنگام رانندگی زانو درد دارید اینجا را بخوانید )
  • استفاده از سرویس های فرنگی نیز می تواند از اعمال فشار زیاد به مفصل زانو جلوگیری بعمل آورد.
  • حتی المقدور از جمع کردن زانوی خود به مدت طولانی بپرهیزید.( بطور مثال از چهار زانو نشستن طولانی مدت، اجتناب کنید.)
  • برای حرکت دادن و یا بلند کردن وسایل سنگین وزن، از اهرم و ابزار کمکی بهره بگیرید تا فشار زیادی به کمر و مفصل زانوی شما وارد نشود.
علت صدا دادن زانو

علت صدا دادن زانو

درمان صدا دادن زانو

همانطور که در مباحث فوق بیان شد، علل متفاوتی بستر صدا دادن زانو را فراهم می آورند. بنابراین درمان های گوناگونی برای رفع این عارضه وجود دارد.

انتخاب نوع درمان بعد از تشخیص علت صدا دادن زانو توسط متخصص ارتوپد صورت می گیرد. بطور مثال: اگر دلیل تق تق کردن زانو، ضعف عضلات چهار سر باشد، پزشک مربوطه به فرد ورزش های مخصوصی جهت تقویت این عضلات را آموزش می دهد تا صدای ایجاد شده در مفصل زانو از بین برود.

مدت زمان نتیجه دهی در هر فرد متغیر می باشد، اما بطور معمول بازه ی سه ماهه به منظور تقویت عضلات چهارسر در نظر گرفته می شود.

درمان صدا دادن زانو

درمان صدا دادن زانو

در مواقع حاد ممکن است علت صدا دادن زانو، کشیدگی سریع رباط ها و یا سائیدگی استخوان ها روی هم (آرتروز زانو) باشد. در این حالت پزشک از تکنیک های درمانی پیچیده تر به منظور رفع صدای زانو و عوارض نامطلوب ناشی از آن، استفاده می نماید.

نتیجه گیری

نگران نباشید! با توجه به نکات فوق الذکر اگر در هنگام تق تق کردن زانو احساس درد داشتید، به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا علت اصلی این درد مشخص شود و اقدامات لازم جهت برطرف شدن این عارضه انجام پذیرد.

 

 

پاسخ

دوازده − هفت =

Call Now Button