سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران ممکن است پس از تروما روی دهد( بویژه پس از شکستگی گردن استخوان ران). آیا با عوارض ناشی از نکروز یا همان سیاه شدن سر استخوان ران آشنا هستید؟

در این مقاله به عوارض ناشی از سیاه شدن سر استخوان ران و راه های درمانی این عارضه می پردازیم.

ممکن است این وضعیت بدون سابقه ی آسیب نیز ایجاد گردد. این نکروز استخوانی ، ایدیوپایتک و غیر ترومایی تصور می شود ؛ به این علت که دوره های ایسکمی استخوان و بافت مغز استخوان رخ می دهد و ممکن است باعث کلاپس تدریجی سر استخوان ران در افراد جوان گردد.

علل سیاه شدن سر استخوان ران

علت ایجاد این وضعیت هنوز مشخص نمی باشد، گرچه چندین عامل بعنوان مکانیسم های ایجاد ایسکمی مطرح شده اند. مانند:

  1. افزایش فشار خون داخل استخوان
  2. آمبولی
  3. چربی
  4. بروز انعقاد داخل عروق
  5. در بیماران درگیراین عارضه ، غالبا مصرف استروئید ویا اعتیاد به الکل وجود دارد و این وضعیت ممکن است در بیماران دریافت کننده ی داروهای سرکوبگر ایمنی پس از پیوند عضو نیز رخ دهد.
  6. این بیماری با برخی اختلالات ارثی هموگلوبین ، مانند: بیماری سلول داسی شکل ، ممکن است دیده شود.

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان سیاه شدن سر استخوان ران ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

سیاه شدن سراستخوان ران

نکروز استخوانی تمامی سر استخوان را درگیرنمی سازد بکله ، بطور شایع قسمت زیرین سطح فوقانی و تحمل کننده ی وزن مفصل ران را گرفتار می سازد. این موضوع باعث بروز یک شکستگی ، زیر غضروف مفصلی و کلاپس سطح مفصلی می شود ، که در نهایت به سمت بروز استئوآرتریت ثانویه پیشرفت می نماید.

در اطراف قطعه ی نکروز شده استخوان ، حاشیه ای محکم وجود دارد که تغییرات بافت شناختی پاسخ التهابی همراه با بافت گرانولاسیون دارای عروق خونی را ، نشان می دهد ( وجود این تغییرات نشان دهنده ی وجود یک مکانیسم ترمیمی می باشد.)

سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران

علائم سیاه شدن سر استخوان ران

این بیماران معمولا، افراد جوان و یا میانسال هستند، که به دلیل درد فزاینده در ناحیه ی هیپ یا ران طی ایستادن یا راه رفتن به متخصص ارتوپدی، مراجعه می کنند. ( درد شایع دوطرفه)

سابقه ی درمان با استروئید ، مصرف بیش از اندازه ی مشروبات الکلی و سایر عوامل خطرزای پزشکی ، غالبا در بیماران درگیر این عارضه مشاهده می شود. در ابتدا، محدوده ی حرکات مفصل هیپ ، طبیعی می باشد اما؛ در انتهای محدوده ی حرکات مفصل هیپ، بیمار احساس درد می کند.

در مراحل بعدی که کلاپس استخوان روی می دهد، محدودیت شدید حرکات مفصل هیپ ممکن است همراه با، کوتاه شدن اندام و جمع شدگی ثانویه ی عضلات ظاهر شود.

معاینه و بررسی نکروز استخوان ران

در مراحل اولیه ی بیماری ، عکس رادیوگرافی ساده ی مفصل هیپ طبیعی می باشد و عارضه ای را نشان نمی دهد. اگرچه در تصاویر ام آر آی ممکن است، کانونی کم تراکم در سر استخوان ران مبتلا به نکروز دیده شود. سینتی گرافی استخوان با استفاده از ایزوتوپ تکنیسیوم ممکن است افزایش یا کاهش برداشت ایزوتوپ را در محل نکروز در سر استخوان ران نشان دهد، اما این روش بررسی، نسبت به MRI حساسیت کمتری دارد.

جهت تشخیص بیماری های همراه ، باید بررسی های خونی و بیوشیمیایی کاملی ، صورت گیرد.

درمان سیاه شدگی سر استخوان ران

درمان این بیماری معمولا انجام جراحی است که با توجه به شدت و مرحله ی بیماری صورت می گیرد. اگر بیماری قبل از کلاپس سر استخوان ران در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان جهت بهبود ایجاد عروق جدید در استخوان ، با رویکردی ترانس تروکانتریک ، قطعه ی مبتلای استخوان را سوراخ کرد و همزمان جهت تحریک استخوان سازی و حمایت مکانیکی از مفصل ، پیوند استخوان را نیز انجام داد.

در مراحل پیشرفته ی بیماری که کلاپس استخوانی روی داده است ، جهت پوشش بهتر سر استخوان ران و ایجاد سطح مفصلی سالم جهت تحمل وزن، می توان استئوتومی گردن استخوان ران را انجام داد.

هنگامی که استئوآرتریت کاملا تثبیت شده است ، برداشتن سر استخوان ران و آرتروپلاستی لگن یا تعویض مفصل لگن ، تنها گزینه ی جراحی خواهد بود.

 

پاسخ

4 × دو =