سیاتیک

سیاتیک

سیاتیک چیست؟

آیا  سیاتیک عامل کمر درد است؟

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعاتی در باب سیاتیک و علائم آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کمر درد

کمردرد یکی از شایع ترین علت مراجعه به متخصص ارتوپد است و حدود یک سوم از مراجعین ، مبتلا به کمردرد هستند.

درد ناحیه ی کمر غالبا با انتشار درد به ناحیه ی باسن، ران یا پا همراه می باشد. معمولا این درد را عموما به نام سیاتیک می شناسند، اما لازم است از این اصطلاح تنها برای درد در ناحیه ی عصب سیاتیک بکار رود. نکته ی قابل توجه در سیاتیک این است که ؛ درد سیاتیک غالبا گسترش و تداوم بیشتری نسبت به کمر درد عادی دارد. ( کمر درد عادی ممکن است خفیف و یا موقتی باشد.)

دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا می باشند . شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عصب سیاتیک

طویل ترین عصب بدن ، عصب سیاتیک می باشد که جزء اعصاب نخاعی قرار می گیرد و از مفصل لگن تا انتهای پا کشیده شده است. عصب سیاتیک به دلایل مختلفی اعم از ، دیسک کمر و یا مشکلات عضلانی ، تحریک و تحت فشار قرار می گیرد که این امر فرد را متحمل عوارضی همچون کمر درد ، بی حسی پا و … می کند.همانطور که بیان شد، زمانی که عصب سمپاتیک تحت فشار قرار گیرد فرد متحمل درد در نواحی تحتانی بدن خود می شود ، به همین منظور سیاتیک را جزء بیماری های رادیوکولوپاتی ، می دانند. (به منظور کسب اطلاعات بیشتر، توصیه می شود به مقاله ی ، رادیوکولوپاتی مراجعه نمایید.)

ممکن است درد سیاتیک  با نشست و برخاست ، عطسه و سرفه کردن ، تشدید شود. یکی از نشانه های درد سیاتیک این است که ، معمولا یکی از اندام های تحتانی بدن درگیر این درد می شود.

انواع درد سیاتیک

  • فتق دیسک های بین مهره ای
  • دژنراتیو دیسک ( آسیب دیدن قسمت مرکزی دیسک های بین مهره ای)
  • تنگی کانال نخاعی
  • لغزش و یا سر خوردن مهره های ستون فقرات روی یکدیگر ( بیماری اسپوندیلولیستزی)
  • تومور های نخاعی ( اعمال فشار بر ریشه های عصبی )
  • ضرب دیدن ، ستون فقرات در حین تصادفات
  • و…

لازم به ذکر است که درد سیاتیک  به تنهایی علامت بیماری در نظر گرفته نمی شود و در بررسی های پزشکی لازم است ، علتی که سبب فشار به عصب سیاتیک و تحریک آن شده است را تشخیص داد و به درمان آن پرداخت.

سیاتیک

سیاتیک

علائم سیاتیک

از شایع ترین نشانه های سیاتیک ، احساس درد در ناحیه ی کمر می باشد که این درد به باسن و یکی از پاها، انتشار می یابد. همان طور که گفته شد، درد سیاتیک بطور معمول تنها یکی از اندام های تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین علائمی مانند :

  • سوزش
  • احساس ضعف در اندام های تحتانی
  • بی حس شدن پا ها و…

نیز ممکن است فرد را درگیر کند.

پیشگیری از سیاتیک

از فعالیت هایی که ممکن است عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد اجتناب کنید.

ورزش منظم و حفظ حالت مناسب بدن نیز اثر مهم و مثبتی در پیشگیری از سیاتیک و جلوگیری از ایجاد فشار به عصب سیاتیک ، می گذارد .

 

پاسخ

9 − 2 =