سائیدگی زانو

سائیدگی زانو

 سائیدگی زانو ، یک بیماری شایع در میان بیماری های مفصل زانو می باشد که امروزه افراد زیادی را به دلیل نحوه ی زندگی نامناسب، درگیر می کند.

در این مقاله به سائیدگی زانو وعوارض ناشی از آن می پردازیم.

یکی از شایع ترین مراجعات پزشکی؛ به دلیل آرتروز زانو می باشد. علائم مشخص این عارضه، متورم شدن به همراه احساس درد در ناحیه ی زانو می باشد. معمولا این عارضه در سنین بالا بیشتر ظهور می یابد. یک وسیله ی نقلیه مثل اتومبیل را در نظر بگیرید : این وسیله عمر مشخصی برای انجام فعالیت دارد و به مرور زمان، بر اثر کاری که انجام می دهد فرسوده می شود. حال در این میان، انجام فعالیت های نامناسب و نادرست سبب می شود تا عمر طبیعی اتومبیل کوتاه تر شود و فرسودگی زودرس در آن اتفاق افتد و فعالیتش مختل شود.

 عوارض ناشی از سائیدگی زانو  برای بسیاری از بیماران ایجاد درد و ناراحتی می کند.  دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز  می باشد، که در زمینه ی درمان پارگی منیسک ، دانش و مهارت فراوانی دارند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید . 

زانو مفصلی می باشد که در جهت های مختلفی حرکت می کند. در ظاهر زانو تنها، خم و راست می شود. اما در نظر متخصص ارتوپد، زانو مفصلی می باشد که هم می چرخد و هم می لغزد. حرکت دوم زانو یا همان لغزیدن آن، باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا لغزیدن نامناسب مفصل زانو، سبب سائیدگی زانو می شود.

نکات مهم در پیشگیری از سائیدگی زانو

 1. در حد امکان از چهار زانو نشستن امتنا کنید ( چهارزانو نشستن و یا دو زانو نشستن به مدت طولانی، سبب اعمال فشار خیلی زیادی به مفصل زانو می شود.)
 2. توصیه می شود بیشتر از توالت های فرنگی استفاده شود.
 3. به طور معمول آستانه ی مطلوب برای فعالیت زانو، به منظور نشستن ؛ ۰ درجه (زانو کاملا صاف باشد) تا ۷۰ درجه، در نظر گرفته می شود. نشستن درحالتی که زانو ها در زاویه ی ۹۰ درجه قرار داشته باشند هم سبب ایجاد فشار در مفصل زانو می شود.
 4. به منظور تغذیه رسانی به غضروف های درونی مفصل زانو، نیاز است تا زانو حرکت داشته باشد. حرکت داشتن زانو سبب می شود تا مایع مفصلی که در آن قرار دارد ، جریان یابد و مواد مغذی را به غضروف ها هدایت کند. بنابراین با تکان ندادن طولانی مدت زانو و عدم فعالیت این مفصل، امکان بروز آرتروز زانو در فرد وجود دارد.
 5. در هنگام رانندگی توصیه می شود به دلیل جلوگیری از خم شدن بیش از اندازه ی زانو ها، فاصله ی نشستن و فاصله از فرمان رعایت شود.
 6. یا همچنین افرادی که کوهنوردی می کنند، باید اینک نکته را بدانند که هنگام پایین آمدن از کوه فشار زیادی به مفصل زانو وارد می شود. بنابراین تغییر شیوه ی زندگی و اصلاح فعالیت ها و رفتار های بدنی نامناسب و نامطلوب به جلوگیری از ساییدگی زانو کمک شایانی می کند.

عضلاتی که سبب حرکت دادن مفصل زانو می شوند

عضلات جلوی ران (عضله ی چهار سر مفصل زانو) : تقویت این عضلات سبب تسهیل حرکت زانو می شود. مفصل زانو مفصلی ایزومتریک می باشد، یعنی زانو تغییر سایز و اندازه نمی دهد و تنها عضلات چهار سر آن،  منقبض وسفت می شوند که این امر سبب بالا کشیدن کشکک زانو می شود، و با شل شدن و انبساط این عضلات کشکک شل می شود و به حالت اولیه ی خود بر می گردد.

درمان سائیدگی زانو

برخی از بیماران هستند که با درد شدید زانو به متخصص ارتوپد مراجعه می کنند. بطور معمول سن این افراد بالا می باشد ( به طور معمول بالای ۶۰ سال) و میزان آسیب دیدگی در مفصل زانو بسیار زیاد می باشد. به طور مثال اگر مفصل زانو به دلیل سائیدگی بیش از حد ویا تحلیل غضروفی، منحرف شده باشد تنها راه درمانی برای بیماری با این علائم و سن بالا، تعویض مفصل زانو می باشد.

به دلیل اینکه تعویض مفصل در سنین پایین توصیه نمی شود، بنابراین به منظور کمک به طول عمرمفصل آسیب دیده و تقویت آن، تا زمانی که فرد به سن مناسب برای تعویض مفصل برسد، از روش های درمانی کمک کننده استفاده می شود.

بطور مثال: اگر غضروف های زانو تحلیل رفته باشند و سن بیمار هم در محدوده ی مناسبی قرار داشته باشد، می توان از روش های درمانی دیگری هم به منظور بهبودی کمک گرفت. مثلا :

 1. انجام تکنیک PRP  ( فاکتور های رشد را استخراج می کنند و به داخل زانو تزریق می کنند، به این امید که این مواد در زانو تبدیل به سلول های زاینده ی غضروف شوند)
 2. تزریق مواد دیگر که نقش مایع میان مفصلی را ایفا می کنند. (این مواد مانند روغن تسهیل کننده برای حرکت مناسب زانو می باشند)

باید توجه داشت که این مواد تزریقی، عارضه ی موجود را درمان نمی کنند، فقط به منظور نگهدارنده ی مفصل و کمک به کارایی آن، استفاده می شوند.

مقالات مرتبط ارائه شده توسط دکتر علوی نژاد:

درمان روماتیسم

آرتروپلاستی زانو

آرتروسکوپی زانو

2 thoughts on “سائیدگی زانو

 1. رحمان - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۳:۰۲ ب.ظ

  اگه ساییدگی زانو درمان نشه چه مشکلی ایجاد میشه ؟؟؟
  بابای من اصلا از دکتر فراریه .

  پاسخ
  • dralavinejad - مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۲:۰۹ ب.ظ

   باعث عوارض نامطلوب مثل آرتروز زانو و… میشه

   پاسخ

پاسخ

چهار + شش =