علت زانو درد در زمستان و درمان آن

زانو درد در زمستان

شاید تا به امروز تجربه ی درد مفاصل (مخصوصا زانو) در فصول سرد را داشته اید.

به نظر شما چرا در هوای سرد دچار زانو درد می شویم؟

چگونه می توانیم زانو درد در زمستان را درمان کنیم؟

زاویه ی تابش خورشید در فصول سرد سال به گونه ایست که مقدار کمتری از گرما و نور خورشید به سطح زمین می رسد. بنابراین شاید یکی از دلایلی که درد مفاصل در هوای سرد تشدید می شود کمبود ویتامین D باشد.

علت زانو درد در زمستان

علت زانو درد در زمستان

عوارض کمبود ویتامین D

با این حال افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند و با کمبود ویتامین D نیز مواجه هستند، بیشتر از افراد مبتلا به آرتروز که دارای منبع ویتامین D کافی هستند، مستعد زانو درد در زمستان هستند.

طبق بررسی های انجام شده مشخص شد که ۴۲% از شهروندان آمریکایی، دچار کمبود شدید ویتامین D هستند.

  • طبق تحقیقات به عمل آمده توسط تونی گلوور (استاد دانشگاه فلوریدا) مشخص شد که؛ کمبود ویتامین زمینه ی مناسبی برای آسیب های مفصلی و یا پوکی استخوان را فراهم می آورد.
  • علاوه بر این کمبود این ماده ی مغذی باعث تشدید التهاب های مفصلی می شود که در این حالت دردهای ناشی از آرتروز نیز افزایش می یابند.
  • همچنین کمبود ویتامین D در بدن موجب تحلیل استخوانی می شود که این امر عوارضی مانند پوکی استخوان، سائیدگی مفصل و… را ایجاد می کند.
عوارض کمبود ویتامین د

عوارض کمبود ویتامین د

جالب است بدانید که بیشتر ویتامین D بدن از طریق نور خورشید تامین می گردد. با کمی تامل در این نکته می توان به علت بارزی که باعث زانو درد در زمستان می شود، پی برد.

با انجام یک آزمایش خون ساده می توان سطح ویتامین D را اندازه گرفت. سنجش میزان این ویتامین به وزن فرد، ترکیب بدنی، سن و پارامترهایی از این قبیل بستگی دارد.

اگر فرد دچار کمبود ویتامین D  باشد، بنا به تجویز پزشک می توان از مواد دارویی یا آمپول های حاوی این ویتامین مصرف کند تا این کمبود جبران شود.

در برخی مطالعات نشان داده شده است که؛ کمبود ویتامین D می تواند احتمال ابتلا به زوال عقل را تشدید کند.

دکتر پویان علوی نژاد ،جراح و متخصص ارتوپد در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا در زمینه ی تشخیص و درمان بیماری های استخوانی و مفصلی می باشند . شما عزیزان برای درمان زانو درد در زمستان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس:  ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳
 کانال اینستاگرام 

 چرا افراد چاق بیشتر به زانو درد در زمستان دچار می شوند؟

ویتامین  D در سلول های چربی بدن انباشته و ذخیره می گردند. بنابراین افرادی که سلول های چربی زیادی دارند و به اصطلاح چاق هستند، بیشتر از سایر افراد نیاز به ویتامین D دارند تا بتوانند از تشدید درد مفاصل در هوای سرد جلوگیری بعمل آورند.

سایر علل ایجاد زانو درد در زمستان

کاهش دمای هوا در فصول سرد مانند زمستان باعث می شود تا عروق خونی منقبض شوند که این امر باعث کاهش قطر رگ ها می شود.

افرادی که سابقه آرتروز یا روماتیسم دارند در هوای سرد، درد بیشتری به سراغشان می آید، زیرا هوای سرد مفاصل آسیب دیده را تحریک می کند و باعث دردناک شدن آن ها می شود.

افرادی که سابقه ی جراحی تعویض مفصل زانو داشته اند، در هوای سرد از درد مفصل بیشتر شکایت می کنند و با مراجعه به متخصص ارتوپد، تقاضای تجویز داروهای مسکن و ضد درد می کنند.

علت زانو درد در زمستان

علت زانو درد در زمستان

درمان زانو درد در زمستان

  • کمپرس گرم

گرم کردن مفصل یکی از راهکارهایی می باشد که باعث تسکین درد در مفصل مورد نظر می شود. مدت زمان استفاده از کمپرس گرم معمولا به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می باشد. (در هنگام استفاده از کمپرس گرم واکنش های پوستی را کنترل کنید تا دچار سوختگی نشوید.)

  • استفاده از ژل ها و پماد های ضد درد

مطمئنا هر فردی در طول زندگی خود بنا به دلایل متفاوتی، از پمادهای موضعی که باعث کاهش درد می شوند، استفاده کرده است.

  • انجام فعالیت های ورزشی در فصول سرد

بسیاری از افراد در فصول سرد سال کمتر ورزش می کنند و ماندن در منزل و هوای گرم را بیشتر ترجیح می دهند. اما عدم فعالیت های ورزشی در هوای سرد بستری مناسب برای اضافه کردن وزن را فراهم می آورد. با افزایش وزن، فشار بیشتری به مفصل زانو وارد می آید و متقابلا درد در این مفصل نیز تشدید می شود.

پوشیدن لباس های مناسب و گرم نیز یکی از راهکارهای موثر در حفظ دمای بدن در هوای سرد می باشد.

نتیجه گیری

اگر در هوای سرد دچار زانو درد شدید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا علت اصلی این درد مشخص شود و متناسب با آن اقدامات درمانی توسط پزشک مربوطه تجویز شود.

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، سردی هوا یکی از عللی می باشد که باعث تشدید درد در مفاصل می شود. با این حال راهکارهای مناسبی در جلوگیری از این امر موثر می باشند.

ویتامین  Dکافی، انجام فعالیت های ورزشی، پوشیدن لباس های گرم و مناسب فصل و… از مواردی می باشند که می توانند از زانو درد در زمستان جلوگیری کنند.

پاسخ

نوزده − 9 =

Call Now Button