اگر در هنگام رانندگی زانو درد دارید اینجا را بخوانید

درد زانو در رانندگی

شکایت از درد زانو دغدغه ی بسیاری از مراجعین به متخصص ارتوپدی می باشد. علت درد زانو چیست؟

عوامل متعددی باعث درد در مفصل زانو می شوند، بررسی و مشخص شدن علت درد زانو اهمیت ویژه ای در روند درمانی این عارضه دارد. درد زانو بطور حتم نشان دهنده ی آرتروز زانو یا سائیدگی غضروف نمی باشد.

در میان عوامل ذکر شده قصد داریم به درد زانو در رانندگی اشاره کنیم.

آیا شما هم در هنگام رانندگی های طولانی مدت دچار گرفتگی و درد در زانوی خود شده اید؟

علت درد زانو در رانندگی چیست؟

با ما همراه باشید تا به این پاسخ این پرسش ها بپردازیم.

درد زانو در رانندگی

درد زانو در رانندگی

درد زانو

رفتارهای نامناسب جسمانی می تواند ریشه ی بسیاری از درد های مفصلی و عارضه های ناشی از این دردها باشد.

بطور مثال نحوه ی نامناسب در نشستن، استفاده از کفش های نامناسب به هنگام راه رفتن، عدم رعایت نکات ایمنی در طی ورزش کردن و … همگی از جمله موارد موثر در اینجاد عوارض مفصلی می باشند.

اکثر دردهای مفصل زانو نشان دهنده ی نرمی غضروف زانو می باشد که می تواند نشان دهنده ی، زنگ خطری برای شروع تحلیل غضروفی و ساییدگی مفصلی باشد.

دکتر پویان علوی نژاد ،جراح و متخصص ارتوپد در اهواز  با دانش بروز و مهارت بالا می باشند . شما عزیزان می توانید جهت دریافت هرگونه مشاوره، از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید و یا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. 

  • تفاوت میان نرمی غضروف و آرتروز زانو در این است که؛ نرمی غضروف قابل درمان می باشد و فرد بعد از انجام اقدامات درمانی مناسب می تواند غضروف خود را تقویت کند و عوارض ناشی از نرمی آن را برطرف سازد.
  • اما در درمان آرتروز زانو، راهکار درمانی برای برگشت و بازسازی غضروف تحلیل رفته وجود ندارد و در سائیدگی های شدید مفصلی نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد تا مفصل زانو عملکرد طبیعی خود را بدست آورد.

عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو

همانطور که در مقاله آرتروز زانو گفته شد، عوامل متعددی مانند: وزن زیاد، نحوه ی نامناسب زندگی، رانندگی طولانی مدت (درد زانو در رانندگی) ، نوع شغل و هر فعالیت دیگری که سبب اعمال فشار به مفصل زانو به مدت طولانی می شود، می توانند زمینه ی مناسبی جهت ایجاد تحلیل غضروفی و سائیدگی مفصل و در نهایت آرتروز زانو، ایجاد کنند.

  • عوارض آسیب دیدگی مفصل زانو

با اعمال فشار زیاد و طولانی مدت به مفصل زانو، شاهد ایجاد عوارض نامطلوبی از جمله درد در این مفصل خواهیم بود. بدنبال ایجاد درد در مفصل زانو، محدود شدن دامنه ی حرکتی مفصل زانو را خواهیم داشت که تاثیر مستقیمی در نحوه ی راه رفتن، بلند شدن، نشستن و… دارد و باعث اختلال در عملکرد طبیعی زانو می شود.

فرد در این حالت در انجام فعالیت های روزمره ی خود با مشکل مواجه می شود.

راه های جلوگیری از درد زانو در رانندگی

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، رانندگی های طولانی مدت می تواند سبب ایجاد درد در مفاصلی مانند: کمر، زانو و گردن شود. به همین منظور نیاز است به منظور جلوگیری از ایجاد درد زانو در هنگام رانندگی به موارد زیر توجه کنید:

  • در رانندگی هایی با مسافت های طولانی نیاز است در زمان های معینی به استراحت بپردازید.
  • نحوه ی تنظیم صندلی راننده از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. توصیه می شود، در هنگام رانندگی صندلی به فرمان نزدیک باشد تا، مفصل زانو در هنگام ترمز گرفتن یا کار با پدال کلاچ و گاز، هم سطح یا کمی بالاتر از مفصل لگن قرار گیرد.
نحوه صحیح نشستن در هنگام رانندگی

نحوه صحیح نشستن در هنگام رانندگی

  • پشتی صندلی را طولی تنظیم کنید تا بصورت عمودی قرار گیرد. برای پر کردن قسمت گودی کمر هم می توانید از بالشتک کوچک استفاده کنید.
  • برای کاهش فشار به مفصل زانو نیاز است تا هر ۴۵ دقیقه یکبار از ماشین پیاده شده و چند قدم راه روید.
  • در هنگام رانندگی عضلات پنجه ی پا، ساق و سرشانه ی خود را کشش دهید.

نتیجه گیری

در هنگام رانندگی های طولانی مدت با رعایت نکات بیان شده در این مقاله می توانید از اعمال فشار به مفصل زانو و ایجاد درد در این مفصل جلوگیری کنید.

در نظر داشته باشید که عدم توجه به نکات مراقبتی می تواند سبب ایجاد عوارض سویی مانند: تحلیل رفتن غضروف و بدنبال آن سائیده شدن مفصل، شود.

با ادامه یافتن تحلیل غضروف و سائیدگی بیشتر مفصل، شاهد آرتروز شدید مفصلی خواهیم بود که برای درمان نیاز به جراحی و تعویض مفصل دارد.

پاسخ

دو + سیزده =

Call Now Button