تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

آیا از وجود مشکلات در قسمت ران پای خود عذاب می کشید ؟ آیا از انجام جراحی هراس دارید ؟ آیا از جراحی تعویض مفصل ران اطلاعی ندارید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا نظر دکتر پویان علوی نژاد در رابطه با تعویض مفصل ران را مطالعه کنید .

تعویض مفصل ران چیست

برای رفع مشکلات موجود در مفصل ران با انجام جراحی تعویض مفصل ران اقدام به رفع این مشکل می نمایند . نام دیگر جراحی تعویض مفصل ران آتروپلاستی مفصل ران می باشد . در هنگام انجام عمل جراحی مفصلی که دچار آسیب شده جراحی شده و خرابی های آن رفع می گردد ، و در واقع با مفصل مصنوعی جایگزین می شود . در نتیجه مشکل بیمار کاملا رفع می شود .

دلیل ایجاد مشکل در مفصل ران

دلال متفاوتی برای بروز مشکل در مفصل ران وجود دارد از رایج ترین این دلایل می توان به آرتروز مفصل و ساییدگی مفصل اشاره نمود . ساییدگی در مفاصل در همه افراد اتفاق می افتد ولی سن شخص و نوع فعالیت های روزانه وی به روند این بیماری سرعت می بخشد .

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

نکات مهم قبل از جراحی تعویض مفصل ران

 • یک ماه قبل از انجام جراحی کشیدن سیگار ممنوع می باشد .
 • حتما سبک قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ، بیمار از غذای سبک استفاده کند . در این حراحی نیاز به ناشتا بودن بیمار نمی باشد
 • بیمار چند هفته قبل از جراحی نباید از مسکن استفاده کنید .
 • از مصرف هر گونه دارو به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت لازم اقدام به قطع دارو نمایید .
 • انجام برخی ورزش ها قبل از جراحی به کاهش درد بیمار کمک می کند .

مراحل انجام جراحی تعویض مفصل ران

همانطور که می دانید استخوان مفصل ران از کنار هم قرار گرفت دو استخوان تشکیل شده است . در قسمت بالایی استخوان ران حفره ای قرار دارد به نام استابولوم که بخشی از لگن می باشد . این حفره که به شکل استابولوم می باشد تقریبا مانند نیم کره است . سر استخوان ران در داخل این نیم کره قرار می گیرد . در صورت وجود ساییدگی در مفصل ران در واقع هم سر استخوان و هم مفصل ران دچار آسیب می شود .

در جراحی تعویض مفصل ران از یک رنده برای تراشیدن استفاده می شود . جراح ارتوپدی با این رنده غضروف های باقی مانده را تراش می دهد . بعد از انجام این کار متخصص ارتوپدی اقدام به جداسازی کامل سر استخوان ران می کند . سپس با اره مخصوص ارتوپدی برشی بر روی استخوان ران ایجاد می کند تا بتواند سر استخوان ران را جدا کند .

در مرحله بعد پزشک به سر استخوان ران فرم می دهد و مفصل مصنوعی را در جای خود قرار می دهد . در مرحله آخر جراح ارتوپدی باید حرکت استخوان ران را بررسی نماید و در صورت وجود مشکل اقدام به رفع آن نماید .

توجه داشته باشید که انجام جراحی تعویض مفصل ران نیاز به جراح ارتوپدی ماهر و با تجربه دارد . بنابراین برای اقدام به هرگونه جراحی باید به متخصص ارتوپدی خوب مراجعه نمایید .
دکتر پویان علوی نژاد یکی از بهترین متخصصین ارتوپدی دراهواز می باشد . جهت انجام هر گونه مشاوره با  با شماره :  ۳۳۹۱۶۲۳۳ ۰۶۱ تماس حاصل نمایید ویا به کانال اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

موارد استفاده از جراحی تعویض مفصل ران

از جراحی تعویض مفصل ران برای بهبود بسیاری از مشکلات استفاده می شود مانند :

 • رفع مشکل در ناحیه لگن .
 • برای رفع مشکل کوتاهی پا .
 • رفع مشکل محدودیت حرکتی .

مزایای جراحی تعویض مفصل ران

در صورتی که روش های غیر جراحی مانند استخوان از دارو ، فیزیوتراپی ، ورزش و … به کاهش درد بیمار کمک نکند . جراح ارتوپد اقدام به جراحی تعویض مفصل زانومی نماید . این جراحی مزایای گوناگونی دارد مانند :

 • بهبود در وضعیت راه رفتن بیمار .
 • کاهش درد چشم گیری در قسمت مفصل ران .
 • روش درمانی طولانی مدت می باشد .

نکات مهم بعد از جراحی تعویض مفصل ران

 • همانند جراحی تعویض مفصل ران برای بیمار انجام فیزیوتراپی توصیه می شود .
 • مصرف به موقعغه داروهای تجویز شده اهمیت بالایی دارد .
 • مراجعه دقیق و منظم به متخصص ارتوپدی برا بررسی شرایط بیمار .

و …

تعویض مفصل ران

هزینه تعویض مفصل ران

هزینه جراحی تعویض مفصل ران با توجه به نوع مشکل بیمار می تواند تغییر کند . ابتدا جراح ارتوپدی  بیمار را معاینه می کند و سپس هزینه جراحی تعوریض مفصل ران را به بیمار اطلاع می دهد .

سایر مقالات دکتر علوی نژاد
تعویض مفصل لگن
تعویض مفصل زانو
آرتروسکوپی زانو
ارتوکین تراپی
درمان آرتروز

One thought on “تعویض مفصل ران

 1. محمدرضا - آذر ۲۷, ۱۳۹۷ در ۴:۴۸ ب.ظ

  سلام دکتر جان من تعریف شمارو از کانالای مجازی شنیدم با سرچ اسمتون سایتتونو پیدا کردم خواستم ازتون تشکر کنم و بپرسم برای تعویض مفصل لگن چه مدت بعدش نمیشه استخر رفت یا ورزش کرد؟

  پاسخ

پاسخ

4 × 3 =