آرتریت هموفیلی زانو

آرتریت یا التهاب مفاصل

بزرگ شدن مفاصل و ایجاد تورم که اصولا به دلیل افزایش مایع بین مفصلی ایجاد می شود.

مفصل نیز قسمتی است که دو استخوان توسط غضضروف بر روی یکدیگر قرار دارند و می توانند حرکت کنند.

به التهابی که از یک یا چند مفصل ایجاد می شود ، آرتریت گفته می شود.

آرتریت یکی از بیماری های شایع است که منجر به درد و سفتی در مفاصل می شود. آرتریت به دو درسته آرتروز و یا روماتوئید آرتریت تقسیم می شود.

آرتریت هموفیلی زانو

آرتریت هموفیلی زانو

آرتریت زانو هموفیلی

آرتریت از هموفیلی، مفصل زانو را بیشتر از سایر مفاصل درگیرد می کند. این بیماری ناشایع است زیرا هموفیلی، یک بیماری نادر می باشد.

بررسی علت ابتلا به آرتریت هموفیلی

ابتدا، یک خونریزی داخل مفصلی روی می دهد (همارتروز). با استراحت این خونریزی به آهستگی توسط غشای سیتوویال ضخیم، جذب می شود. اما معمولا خونریزی به دفعات رخ می دهد و این امر، نهایتا به بروز تغییرات دژنراتیو در غضروف مفصلی و ضخیم شدن فیبروی غشای سینوویال و بروز جمع شدگی در این غشا منجر می شود.

یافته بالینی

در معاینه که توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود، یافته ها به میزان بیماری و شدت آن بستگی دارد. پس از هر خونریزی، مفصل زانو متورم می شود. این تورم تا حدودی به علت وجود خون درون مفصل و تا حدودی به علت ضخیم شدن غشای سینوویال به علت وجود خون در بافت آن است. پوست روی مفصل نیز به طور غیر طبیعی گرم است. حرکات مفصل محدود شده است و در صورت حرکت دادن مفصل با اعمال نیرو، دردناک خواهد بود.

در مرحله خاموش بین حملات خونریزی داخل مفصلی، ضخیم شدن مفصل به علت فیبروز سینوویال، محدودیت خفیف تا متوسط حرکات مفصل و بد شکلی مفصل در وضعیت فلکشن به طور متوسط وجود دارد.

تشخیص آرتریت هموفیلی

به علت ضخیم شدن غشای سینوویال، گرمای پوست روی مفصل و محدودیت حرکات زانو، آرتریت ناشی از هموفیلی به آسانی با آرتریت التهابی مزمن اشتباه می شود. سابقه قبلی خونریزی و افزایش زمان انعقاد خون، ویژگی های مهم افتراق دهنده این بیماری هستند. از انجام بیوپسی در این بیماران باید اجتناب نمود زیرا ممکن است باعث خونریزی بیشتر شود.

راه های ارتباطی با دکتر پویان علوی نژاد :
شماره تماس : ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳
پیج اینستاگرام دکتر پویان علوی نژاد

درمان آرتریت هموفیلی

گاهی مناسب ترین درمان برای افرادی که به همارتروز حاد مبتلا هستند، تخلیه مفصل زانو تحت پوشش موقتی فاکتور ضد هموفیلی می باشد که این درمان مانند سایر موارد همارتروز معمولی ناشی از تروما انجام می شود.

پا باید بالاتر از سطح بدن قرار گیرد و کیسه یخ بر مفصل زانو قرار داده شود. این کار تا زمانی ادامه می یابد که علائم حاد کاهش یابد. مفصل باید در یک آتل گچی و یا پلی آتیلنی بی حرکت قرار گیرد.

آرتریت دژنراتیو مزمن ناشی از حملات مکرر همارتروز را می توان با استفاده مدام آتل پلی اتیلنی زانو کنترل نمود. برای کاهش خطر این عارضه می توان از جراحی زانو استفاده نمود.

 برخی مقالات دکتر پویان علوی نژاد

در رفتگی مادرزادی مفصل لگن

آرتریت مفصل ران

آرتروز مفصل شانه

پاسخ

سه × یک =

Call Now Button