آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

امروزه افراد زیادی با مشکل درد زانو به متخصص ارتوپدی مراجعه می کنند. برخی از این افراد با انجام درمان های ساده می توانند سالیان زیادی با زانوی خود کنار آمده و زندگی نمایند. اما در این دوره به دلیل نوع و کیفیت زندگی افرادی هستند که نیاز به انجام جراحی های زانو می باشند تا به راحتی و بدون درد بتوانند زندگی نمایند. از جمله روش هایی که امروزه مورد استقبال ارتوپد ها و بیماران قرار گرفته است، آرتروسکوپی زانو است.

آناتومی زانو

در همه افراد زانو از پر تحرک ترین اعضا به شمار می رود و همچنین وزن فرد را زانوها متحمل می شوند. زانو از بزرگترین مفاصل بدن و همچنین از پیچیده ترین نفاصل بدن به شمار می رود.

زانو از استخوان های متعددی ساخته شده استکه شامل استخوان ران ، قسمت فوقانی زانو، زانو

از دیگر قسمت های مهم زانو که در ساختمان مفصل زانو هستند عبارتند از :

غضروف مفصلی

این غضروف در انتهای استخوان ران و پشت غضروف مفصلی را می پوشاند. این ماده به دلیل لغزنده بودن، به فرد کمک می کند تا بتواند استخوان های زانو را به راحتی بر روی هم حرکت دهد بدون آن که هیچ مشکلی ایجاد شود.

 سینوویوم : یا همان لایه  سینوویال  قسمتی از مفصل زانو است که از یک لایه لغزنده تشکیل شد است. این ماده لغزنده با پوشیاندن غضروف سب می شود تا غضروف به راحتی آزاد شده و بدون کمترین اصطکاکی حرکت نماید.

مینیسک : مینیسک از دو غضروف گوی مانند تشکیل شده است که باعث می شود تا استخوان ران و لگن به راحتی عمل کند. مینیسک سبب می شود تا مفاصل در جای خود ثابت باشند.

استخوان ها با کمک رباط ها به هم متصل می شوند. در زانو چهار رباط اصلی در ساختمان زانو  وجود دارد که  استخوان ها را منسجم در کنار یکدیگر نگه می دارند.

آرتروسکوپی زانواین رباط ها شامل :

دو رباط در کنار زانو ها

دو رباط متقاطع همانند حرف انگلیسی x در داخل مفصل زانو . که به این رباط، رباط صلیبی هم گفته می شود. این رباط صلیبی هم در جلو و هم در پشت زانو وجود دارد.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو تکنیکی جدید برای درمان مشکلات موجود در مفصل زانو است. در این روش با کمک جراحی بیماران درمان می شوند. برای انجام آرتروسکوپی زانو، جراح با ایجاد برش بسیار کوچک و با کمک یک دوربین میکروسکوپی به نام آرتروسکوپ داخل زانو را مشاهده کرده و بافت و مفاصل زانو را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین در صورتی که مشکلات مروبط به مفصل زانو ناچیز باشد و نیاز به جراحی های تهاجمی نباشد با کمک آرتروسکوپ، ارتوپد اقدام به جراحی و درمان می نماید.

هم وطنان عزیز اهوازی به منظور انجام آرتروسکوپی زانو می توانند به،   دکتر پویان علوی نژاد ، بهترین جراح ارتوپدی در اهواز مراجعه نموده و عوارض موجود را برطرف سازند. به جهت دریافت هرگونه مشاوره از دکتر علوی نژاد با شماره ۰۶۱۳۳۹۱۶۲۳۳ تماس حاصل نمایید .

با کمک آرتروسکوپی می توان تمامی مشکلات مرتبط به زانو را بررسی نمود. این مشکلات شامل پارگی منیسک زانو و رباط های مفصلی نیز می شود. در این میان می توان با آرتروسکوپی رباط های مفصلی را که دچار مشکل شده اند را به راحتی درمان نمود. بهره بردن از این روش در افرادی که دارای بیماری و مشکلات زانو هستند، دارای عوارض بسیار کم و نادری است و همچنین ایمنی این روش بسیار بالاست.

تنها نکته ای که دکتر علوی نژاد متذکر می شوند این است که باید بیمار در خصوص میزان مشکلات زانو و درمان آن و همچنین مدت زمان دوره نقاهت خود آگاهی کامل و کافی را داشته باشند، تا بتوانند به راحتی برای انجام آرتروسکوپی زانو برنامه ریزی نمایند.

چه افرادی نیاز به انجام آرتروسکوپی زانو هستند؟

بطور معمول و با تشخیص پزشک ، تمامی افرادی که در زانوی خود احساس درد می کنند، می توانند این جراحی را انجام دهند. با استفاده از این روش، متخصص ارتوپدی می تواند به راحتی موضع درد و مشکلی را که سبب شده است تا زانو به مشکل برخورد کند را تشخیص داده و به راحتی هم می تواند درمان کند.

چه آسیب هایی را می توان با آرتروسکوپی زانو تشخیص داد؟

پارگی رباط صلیبی جلو

پارگی رباط صلیبی خلفی

پارگی غضزوف پاره شده در بینی استخوان های زانو (منیزوک زانو)

پارگی و شل شدگی غضروف زانو

شکستگی های استخوان زانو

تورم مفاصل

اقدامات قبل از آرتروسکوپی زانو

برای انجام هر جراحی نیاز به اقدامات اولیه و مراقبت های خاصی می باشد. دکتر علوی نژاد در این خصوص توضیحاتی را می دهند که عبارتند از :

 • تمامی دارو ها و مکمل های مصرفی خود را که در حال حاظر از آن ها استفاده می شود، به متخصص ارتوپدی گفته شود. در صورت مصرف دارو های بدون نسخه نیز هم باید با متخصص ارتوپدی صحبت شود.
 • در صورت مصرف آسپرین و یا ایبوپروفن، در صورت صلاح دید جراح ارتوپدی، باید مصرف این دارو ها را از چند روز تا چند هفته قبل از جراحی متوقف شود.
 • بین ۶ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام جراحی، فرد نباید هیچ گونه خوراکی و یا نوشیدنی بنوشد.
 • ممکن است جراح برای بعد از جراحی ، دارو و یا تجهیزات برای فر تجویز نماید، قبل از انجام جراحی در این خصوص با جراح ارتوپدی صحبت شود. تا آمادگی لازم را بعد از انجام جراحی داشت.
 • انجام تمامی آزمایشات قبل از جراحی ضروری است.

نحوه انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

برای انجام جراحی آرتروسکوپی زانو، فرد باید توسط متخصص بیهوشی، بی هوش و یا بی حس شود.  انتخاب روش بی هوشی و یا بی حسی با توجه به میزان و محل جراحی توسط جراح و متخصص بی هوشی انتخاب می شود. برخی از این روش ها عبارتند از :

 • بی حسی موضعی : تنها محل زانو را بی حس می کنند.
 • بی حسی کلی : از کمر به پایین بی حس می شود.
 • بی هوشی : بی هوشی کامل فرد برای انجام جراحی است.

در مرحله اول، جراح با زدن برش های کوچک های کوچک، دسترسی هایی به زانو و محل آسیب داشته باشد. بعد از ایجاد این برش ها، از سالین برای تمیز کردن محیط داخل زانو و بررسی بهتر آن استفاده می کند. سچس جراح ارتوپد، آرتروسکوپ را از طریق برش هایی که ایجاد کرده است، وارد زانو می کند. با کمک دوربین هایی که به آرتروسکوپ متصل است فیلم هایی تهیه و به مانیتوری که در کنار پزشک قرار دارد منتقل می شود. با کمک این دوربین به راحتی به تمامی بخش های زانو دسترسی داشته و می تواند جراح، جراحی را انجام دهد.

بعد از بررسی هایی که جراح به کمک آرتروسکوپ انجام داد، نوبت به وارد کردن تجهیزات به داخل زانو برای انجام جراحی می رسد. برای وارد کردن تجهیزات نیز از آرتروسکوپ استفاده می شود.

بعد از اتمام جراحی محل جراحی را جراح ارتوپد ضدعفونی کرده و بخیه می زند.

هنگامی که جراح مشکلی را در زانوی خود پیدا می کند، آنها ممکن است ابزارهای کوچک را در برش ها وارد کنند تا مشکل را حل کنند. پس از جراحی، جراح نمک نمک از مفصل خود را تخلیه می کند و برش های شما را با بخیه ها می بندد.

عوارض بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

عوارض و خطرات این نوع از جراحی بسیار کم بوده و نادر است. برخی از عوارض عبارتند از :

 • سرگیجه و حالت تهوع به دلیل استفاده از دارو های بیهوشی و یا بی حسی
 • عفونت های جزئی در محل زخم

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو

به دلیل آن که جراحی آرتروسکوپی زانو، یک جراحی نیمه تهاجمی است، مدت زمان انجام جراحی حدود یک ساعت می باشد.

بعد از انجام جراحی آرتروسکوپی زانو، فرد باید استراحت نماید. زیرا زانو پانسمان داشته و نباید تحرک داشته باشد.

برای کاهش تورم و کبودی در زانو از یک بسته یخ استفاده می شود. استفاده از بخ سبب می شود تا درد نیز کاهش یابد.

در روز بعد از جراحی، فرد باید بتواند به کمک شخصی دیگر پای خود را بلند کند و حرکت نماید.

جراح ارتوپد با توجه به شرایط بیمار مراقبت هایی را متذکر می شود که باید انجام شود.

بعد از گذشت حدود یک هفته از جراحی فرد باید به جراح ارتوپدی برای معاینه اولیه مراجعه نماید.

در کنار مراقبت های گفته شده، باید رژیم های غذایی و ورزشی مناسبی را بسته به شرایط بیمار تجویز کرد.

برای بهبود زانو بعد از آرتروسکوپی، باید فرد بتواند به کمک یک درمانگر، حرکات ورزشی و تمرینات لازم را انجام دهد. تا عضلات زانو تقویت شده و فرد بتواند به راحتی راه برود.

به فرد توصیه شود تا برای جلوگیری از لخته شدن خون، اقدام به حرکت کردن نماید تا به ترومبوآمبولی دچار نشود.

بیمار می تواند بعد از گذشتن ۵ الی ۱۴ روز از جراحی به راحتی راه برود.

آمادگی های لازم قبل از جراحی آرتروسکوپی زانو

انجام آزمایش و تست ها

جراح ارتوپد برای اطمینان از سلامت جسمی فرد، یک سری از آزمایشات را قبل از انجام جراحی، تجویز می نماید. این آزمایش صرفا برای اطمینان جراح ارتوپد می باشد.

از جمله آزمایش ها و تست هایی که ممکن است جراح ارتوپد تجویز نماید تا توسط بیمار انجام شود، انجام آزمایش خون و تست الکتروکاردیوگرام (EKG) می باشد.

دیگر آزمایشات :

 • شمارش کامل خون CBC
 • میزان رسوب اریتروسیت ESR
 • الکترولیت های سرم
 • میزان عملکرد کلیه
 • زمان پروترومبین (PT)
 • ترومبوپلاستین جزئی فعال زمان aPTT
 • آزمایش ادرار
 • کشت ادرار

سایر مقالات ارائه شده:

درمان آرتروز

آرتروپلاستی زانو

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل لگن

پاسخ